statystyki

Co zmienić w systemie dochodów jednostek samorządu terytorialnego?

autor: Grzegorz P. Kubalski22.05.2019, 07:18; Aktualizacja: 22.05.2019, 07:47
Gminy i powiaty osiągają etap, w którym dla ich skutecznego działania niezbędne będzie wprowadzenie głębokich zmian w systemie dochodów.

Gminy i powiaty osiągają etap, w którym dla ich skutecznego działania niezbędne będzie wprowadzenie głębokich zmian w systemie dochodów.źródło: ShutterStock

Gminy i powiaty osiągają etap, w którym dla ich skutecznego działania niezbędne będzie wprowadzenie głębokich zmian w systemie dochodów. Pomysłów na to jest wiele.

W miejsce dotychczasowych udziałów poszczególnych jednostek samorządu terytorialnego w pobieranym przez państwo podatku dochodowym od osób fizycznych wprowadza się samodzielny podatek, trafiający bezpośrednio na poszczególne poziomy samorządu terytorialnego.

+ Uniezależnienie systemu dochodów podatkowych samorządu terytorialnego od polityki podatkowej państwa (ulgi wprowadzane w PIT nie pociągałyby za sobą negatywnych konsekwencji dla wysokości dochodów)

+ Możliwość prowadzenia lokalnej i regionalnej polityki podatkowej

+ Wzrost świadomości podatników odnośnie do przeznaczenia ich podatków.

Wprowadzenie PIT-u komunalnego poprzez wydzielenie części bazy podatkowej tego podatku i przekazanie jej we władztwo podatkowe JST pozwoliłoby na zwiększenie samodzielności tych jednostek i pewne uniezależnienie się od polityki podatkowej państwa.

Sławomir Snarski, starosta bielski

Łączne, negatywne skutki propozycji legislacyjnych rządu w zakresie ubytku wpływów z podatku PIT w jednostkach samorządu terytorialnego w Polsce szacuje się na kwotę 6,6 mld zł rocznie, w tym w miastach Unii Metropolii Polskich (które w największym stopniu są finansowane z podatku PIT) na kwotę blisko 1,9 mld zł rocznie .

ze stanowiska Unii Metropolii Polskich z 2 kwietnia 2019 r.

Wprowadzenie do katalogu źródeł finansowania dochodu uzależnionego od wysokości wpływów z podatku od towarów i usług.


Pozostało jeszcze 79% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane