Będą małe placówki tylko dla osób z autyzmem

autor: Michalina Topolewska16.05.2019, 19:00
Minimum pięć miejsc będzie mógł mieć środowiskowy dom samopomocy (ŚDS) przeznaczony wyłącznie dla osób z autyzmem, a siedem, jeśli będą tam też uczestnicy z niepełnosprawnościami sprzężonymi.

Minimum pięć miejsc będzie mógł mieć środowiskowy dom samopomocy (ŚDS) przeznaczony wyłącznie dla osób z autyzmem, a siedem, jeśli będą tam też uczestnicy z niepełnosprawnościami sprzężonymi.źródło: ShutterStock

Minimum pięć miejsc będzie mógł mieć środowiskowy dom samopomocy (ŚDS) przeznaczony wyłącznie dla osób z autyzmem, a siedem, jeśli będą tam też uczestnicy z niepełnosprawnościami sprzężonymi.

Taki limit znalazł się w nowej wersji projektu nowelizacji rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 9 grudnia 2010 r. w sprawie ŚDS (Dz.U. poz. 1586 ze zm.), uwzględniającej konsultacje resortowe i społeczne. Jego celem jest wprowadzenie nowego typu placówki dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Obecnie gminy, powiaty lub działające na ich zlecenie organizacje pozarządowe mogą prowadzić ŚDS typu A – dla osób przewlekle psychicznie chorych, B – przewidziany dla upośledzonych umysłowo, oraz C – dla osób mających inne przewlekłe zaburzenia czynności psychicznych. Po wejściu w życie nowelizacji możliwe będzie tworzenie placówki typu D, której podopiecznymi będą osoby ze spektrum autyzmu lub niepełnosprawnościami sprzężonymi.

W porównaniu z przekazanym do konsultacji projektem Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wprowadziło modyfikację dotyczącą liczby miejsc w nowym rodzaju ŚDS. Co do zasady liczba miejsc w placówce usytuowanej w jednym budynku nie może być mniejsza niż 15 oraz nie większa niż 60, z zastrzeżeniem, że jeśli ŚDS jest prowadzony w kilku obiektach, to i tak maksymalnie może mieć 120 podopiecznych. Pierwotnie ta reguła miała obowiązywać również w przypadku domów typu D. Jednak w nowej treści projektu znalazł się przepis mówiący o tym, że liczba miejsc nie może być mniejsza niż pięć, gdy ŚDS będą przebywać tylko autystycy, lub siedem, gdy będą tam jedynie osoby z niepełnosprawnościami sprzężonymi lub osoby z obydwu tych grup.


Pozostało jeszcze 27% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane