statystyki

Będą małe placówki tylko dla osób z autyzmem

autor: Michalina Topolewska16.05.2019, 19:00
Minimum pięć miejsc będzie mógł mieć środowiskowy dom samopomocy (ŚDS) przeznaczony wyłącznie dla osób z autyzmem, a siedem, jeśli będą tam też uczestnicy z niepełnosprawnościami sprzężonymi.

Minimum pięć miejsc będzie mógł mieć środowiskowy dom samopomocy (ŚDS) przeznaczony wyłącznie dla osób z autyzmem, a siedem, jeśli będą tam też uczestnicy z niepełnosprawnościami sprzężonymi.źródło: ShutterStock

Minimum pięć miejsc będzie mógł mieć środowiskowy dom samopomocy (ŚDS) przeznaczony wyłącznie dla osób z autyzmem, a siedem, jeśli będą tam też uczestnicy z niepełnosprawnościami sprzężonymi.

Taki limit znalazł się w nowej wersji projektu nowelizacji rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 9 grudnia 2010 r. w sprawie ŚDS (Dz.U. poz. 1586 ze zm.), uwzględniającej konsultacje resortowe i społeczne. Jego celem jest wprowadzenie nowego typu placówki dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Obecnie gminy, powiaty lub działające na ich zlecenie organizacje pozarządowe mogą prowadzić ŚDS typu A – dla osób przewlekle psychicznie chorych, B – przewidziany dla upośledzonych umysłowo, oraz C – dla osób mających inne przewlekłe zaburzenia czynności psychicznych. Po wejściu w życie nowelizacji możliwe będzie tworzenie placówki typu D, której podopiecznymi będą osoby ze spektrum autyzmu lub niepełnosprawnościami sprzężonymi.

W porównaniu z przekazanym do konsultacji projektem Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wprowadziło modyfikację dotyczącą liczby miejsc w nowym rodzaju ŚDS. Co do zasady liczba miejsc w placówce usytuowanej w jednym budynku nie może być mniejsza niż 15 oraz nie większa niż 60, z zastrzeżeniem, że jeśli ŚDS jest prowadzony w kilku obiektach, to i tak maksymalnie może mieć 120 podopiecznych. Pierwotnie ta reguła miała obowiązywać również w przypadku domów typu D. Jednak w nowej treści projektu znalazł się przepis mówiący o tym, że liczba miejsc nie może być mniejsza niż pięć, gdy ŚDS będą przebywać tylko autystycy, lub siedem, gdy będą tam jedynie osoby z niepełnosprawnościami sprzężonymi lub osoby z obydwu tych grup.


Pozostało 27% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane