Samorządowcy dostaną narzędzia, by chronić mieszkańców przed płonącymi hałdami śmieci. Zgodnie z planami rządu wszystkie instalacje odpadowe będą musiały uzyskać ocenę środowiskową.
Samorządowcy dostaną narzędzia, by chronić mieszkańców przed płonącymi hałdami śmieci. Zgodnie z planami rządu wszystkie instalacje odpadowe będą musiały uzyskać ocenę środowiskową.
Płonące w ostatnich latach wysypiska śmieci to zagrożenie dla mieszkańców okolicznych gmin i osiedli. Włodarze często podkreślali, że nie wiedzieli o zagrożeniu lub mieli związane ręce, gdyż nie mieli wpływu na decyzję o lokalizacji śmieciowego magazynu. Teraz ma się to zmienić. Zgodnie z projektem rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko opinię środowiskową będą musiały uzyskać wszystkie instalacje odpadowe oprócz PSZOK-ów (punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych). Oznacza to, że wójt, burmistrz i prezydent miasta będzie mógł podjąć negatywną decyzję o lokalizacji odpadowej instalacji ze względu na zagrożenie dla środowiska, a jest ona wiążąca. Gminy będą więc mogły zablokować potencjalnie niebezpieczną inwestycję i nie zgodzić się na gromadzenie odpadów w pobliżu osiedli, szkół czy innych instytucji użyteczności publicznej.
Nowe prawo ma też umożliwić kontrolę organom ochrony środowiska i inspekcji sanitarnej na wczesnym etapie inwestycji. Autorzy projektu rozporządzenia przyznają, że zniesienie w 2013 r. obowiązku uzyskania decyzji środowiskowej w przypadku zbierania odpadów innych niż złom nie było dobrą decyzją. Jak oceniają, przyczyniło się to do powstania licznych obiektów uciążliwych dla otoczenia.
Zgodnie z prawem firmy mogą gromadzić śmieci przez rok, później powinny poddać je recyklingowi lub legalnie zutylizować. Tak się często nie dzieje. Mafie śmieciowe wykorzystują czas przewidziany w prawie i przetrzymują odpady, a następnie je podpalają. W reakcji na problem rząd znowelizował ustawę o odpadach i inspekcji ochrony środowiska (Dz.U. z 2018 r. poz. 1479 ze zm.). Zwiększono uprawnienia inspektorów ochrony środowiska. Przepisy zacieśniły ich współpracę ze służbami mundurowymi.
Etap legislacyjny
Projekt skierowany do uzgodnień
Dalszy ciąg materiału pod wideo
Powiązane
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama