statystyki

Gminy kontra płonące śmieci. Samorządowcy dostaną narzędzia, by chronić mieszkańców

autor: Katarzyna Nocuń11.04.2019, 07:20; Aktualizacja: 11.04.2019, 07:55
Płonące w ostatnich latach wysypiska śmieci to zagrożenie dla mieszkańców okolicznych gmin i osiedli.

Płonące w ostatnich latach wysypiska śmieci to zagrożenie dla mieszkańców okolicznych gmin i osiedli.źródło: ShutterStock

Samorządowcy dostaną narzędzia, by chronić mieszkańców przed płonącymi hałdami śmieci. Zgodnie z planami rządu wszystkie instalacje odpadowe będą musiały uzyskać ocenę środowiskową.

Płonące w ostatnich latach wysypiska śmieci to zagrożenie dla mieszkańców okolicznych gmin i osiedli. Włodarze często podkreślali, że nie wiedzieli o zagrożeniu lub mieli związane ręce, gdyż nie mieli wpływu na decyzję o lokalizacji śmieciowego magazynu. Teraz ma się to zmienić. Zgodnie z projektem rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko opinię środowiskową będą musiały uzyskać wszystkie instalacje odpadowe oprócz PSZOK-ów (punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych). Oznacza to, że wójt, burmistrz i prezydent miasta będzie mógł podjąć negatywną decyzję o lokalizacji odpadowej instalacji ze względu na zagrożenie dla środowiska, a jest ona wiążąca. Gminy będą więc mogły zablokować potencjalnie niebezpieczną inwestycję i nie zgodzić się na gromadzenie odpadów w pobliżu osiedli, szkół czy innych instytucji użyteczności publicznej.

Nowe prawo ma też umożliwić kontrolę organom ochrony środowiska i inspekcji sanitarnej na wczesnym etapie inwestycji. Autorzy projektu rozporządzenia przyznają, że zniesienie w 2013 r. obowiązku uzyskania decyzji środowiskowej w przypadku zbierania odpadów innych niż złom nie było dobrą decyzją. Jak oceniają, przyczyniło się to do powstania licznych obiektów uciążliwych dla otoczenia.


Pozostało jeszcze 26% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane