statystyki

Tylko rada określa zasady rekrutacji do żłobka

autor: Michalina Topolewska20.12.2018, 18:00
Zastrzeżenia wojewody wzbudziło też wskazanie, że pierwszeństwo w przyjęciu do żłobka mają dzieci, które skończyły rok życia.

Zastrzeżenia wojewody wzbudziło też wskazanie, że pierwszeństwo w przyjęciu do żłobka mają dzieci, które skończyły rok życia.źródło: ShutterStock

Radni nie mogą w uchwale zobowiązać rodziców, aby przyprowadzali do żłobka wyłącznie zdrowe dzieci, bo w jej treści powinny znajdować się sformułowania jasne oraz niedopuszczające do ich swobodnej interpretacji.

Wskazane przez nich pojęcie jest zaś nieostre i może być różnie rozumiane. Stwierdził tak wojewoda wielkopolski, który orzekł nieważność uchwały rady miasta Borek Wielkopolski dotyczącej utworzenia publicznego żłobka, w której został określony statut tej placówki.

Zdaniem organu nadzoru nastąpiło to z naruszeniem prawa. Artykuł 11 ust. 2 ustawy z 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 603 ze zm.) wymienia pięć elementów, które powinny zostać uregulowane w statucie żłobka. Radni w uchwale pominęli dwa z nich. Nie znalazły się w niej zapisy ustalające udział rodziców w zajęciach prowadzonych w żłobku, a także to, w jaki sposób będzie wyglądało przyjmowanie dzieci w trybie 18d ustawy (zgodnie z nim w przypadku czasowej nieobecności podopiecznego żłobka jego miejsce może zająć inny maluch). Wojewoda podkreślał, że rada gminy jest zobowiązana do przestrzegania zakresu upoważnienia udzielonego jej przez ustawę. Pominięcie któregokolwiek z wymienionych elementów statutu żłobka ma istotny wpływ na ocenę zgodności z prawem uchwały.


Pozostało jeszcze 44% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane