statystyki

Tylko rada określa zasady rekrutacji do żłobka

autor: Michalina Topolewska20.12.2018, 18:00
Zastrzeżenia wojewody wzbudziło też wskazanie, że pierwszeństwo w przyjęciu do żłobka mają dzieci, które skończyły rok życia.

Zastrzeżenia wojewody wzbudziło też wskazanie, że pierwszeństwo w przyjęciu do żłobka mają dzieci, które skończyły rok życia.źródło: ShutterStock

Radni nie mogą w uchwale zobowiązać rodziców, aby przyprowadzali do żłobka wyłącznie zdrowe dzieci, bo w jej treści powinny znajdować się sformułowania jasne oraz niedopuszczające do ich swobodnej interpretacji.

Wskazane przez nich pojęcie jest zaś nieostre i może być różnie rozumiane. Stwierdził tak wojewoda wielkopolski, który orzekł nieważność uchwały rady miasta Borek Wielkopolski dotyczącej utworzenia publicznego żłobka, w której został określony statut tej placówki.

Zdaniem organu nadzoru nastąpiło to z naruszeniem prawa. Artykuł 11 ust. 2 ustawy z 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 603 ze zm.) wymienia pięć elementów, które powinny zostać uregulowane w statucie żłobka. Radni w uchwale pominęli dwa z nich. Nie znalazły się w niej zapisy ustalające udział rodziców w zajęciach prowadzonych w żłobku, a także to, w jaki sposób będzie wyglądało przyjmowanie dzieci w trybie 18d ustawy (zgodnie z nim w przypadku czasowej nieobecności podopiecznego żłobka jego miejsce może zająć inny maluch). Wojewoda podkreślał, że rada gminy jest zobowiązana do przestrzegania zakresu upoważnienia udzielonego jej przez ustawę. Pominięcie któregokolwiek z wymienionych elementów statutu żłobka ma istotny wpływ na ocenę zgodności z prawem uchwały.


Pozostało 44% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane