statystyki

Lokalne władze ujawnią finansowe plany

autor: Tomasz Żółciak15.11.2018, 08:00; Aktualizacja: 15.11.2018, 08:14
Choć projekty budżetów trzeba zawsze przygotować do 15 listopada, to w tym roku sytuacja jest inna niż zazwyczaj. Powód: niedawne wybory.

Choć projekty budżetów trzeba zawsze przygotować do 15 listopada, to w tym roku sytuacja jest inna niż zazwyczaj. Powód: niedawne wybory.źródło: ShutterStock

Dziś mija ustawowy termin na przedstawienie przez samorządy projektów budżetów na 2019 r. Nie wszyscy zdążą.

Zgodnie z ustawą o finansach publicznych samorządy co roku muszą przygotować projekty uchwał budżetowych na rok następny najpóźniej do 15 listopada. Nie wszyscy wywiązują się z tego obowiązku. W 2010 r. tylko nieco ponad połowa samorządów przedłożyła projekty w ustawowym terminie. W ostatnich latach ten wynik poprawił się do 70–80 proc.

Na razie nie wszystkie miasta chcą się dzielić szczegółami. – Trwają jeszcze ostatnie prace nad projektem budżetu. Pojawi się on w biuletynie informacji publicznej najprawdopodobniej w czwartek po południu – mówi Beata Krzyżanowska, rzeczniczka prezydenta Lublina. Urzędnicy z Krakowa twierdzą, że informacje o przyszłorocznym planie finansowym miasta będą w stanie przekazać najwcześniej jutro.

Inne miasta już zaczynają odsłaniać karty. Warszawa stawia na zbijanie długu. Jak informuje nas ratusz, wydatki pozostaną na podobnym poziomie (prawie 3 mld zł na koniec tego roku i planowane ok. 2,9 mld na rok przyszły). Za to poziom zadłużenia ma spaść z 28 proc. dochodów do 22,8 proc. na koniec 2019 r.


Pozostało jeszcze 75% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane