statystyki

Kaucje gwarancyjne narzucone gminom bezprawnie

autor: Jakub Pawłowski23.10.2018, 07:04; Aktualizacja: 23.10.2018, 07:13
Spytaliśmy, czy art. 48a ustawy o odpadach pozwala ministrowi różnicować stawki podmiotowo, a nie przedmiotowo, czyli zależnie od kategorii podmiotów objętych obowiązkiem, a nie rodzajów odpadów? Do dnia publikacji nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Spytaliśmy, czy art. 48a ustawy o odpadach pozwala ministrowi różnicować stawki podmiotowo, a nie przedmiotowo, czyli zależnie od kategorii podmiotów objętych obowiązkiem, a nie rodzajów odpadów? Do dnia publikacji nie otrzymaliśmy odpowiedzi.źródło: ShutterStock

Minister środowiska nie może wydać rozporządzenia, w którym różnicuje sytuację samorządów i prywatnych firm gospodarujących odpadami – wskazują prawnicy. Nie mają wątpliwości, że propozycja resortu, czyli obowiązkowe uiszczanie przez gminy kaucji gwarancyjnych na wypadek pożaru składowiska, nie ma podstaw prawnych.

Chodzi o najnowszy projekt rozporządzenia w sprawie wysokości stawek zabezpieczeń roszczeń i kontrowersyjny – bo dodany bez konsultacji z zainteresowanymi – przepis, który nakłada na gminy nowe obowiązki i jest ingerencją w ich budżety (par. 2 art. 2). Przewiduje on, że nie tylko prywatne firmy, ale również spółki samorządowe będą musiały płacić za każdą tonę magazynowanych odpadów.

Mają być to kwoty znacząco niższe niż w przypadku przedsiębiorców, bo zabezpieczenia wynosiłyby jedynie 35 proc. podstawowych stawek. Mimo to – jak przekonuje Marek Wójcik, ekspert Związku Miast Polskich – dla gmin i tak będzie to oznaczać zamrożenie dużych środków na wiele lat.


Pozostało jeszcze 73% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane