W przeszłości mogło w niej pracować kilka komisji wyborczych. Ale bywało to przyczyną nieporozumień i dlatego w noweli kodeksu wyborczego z 11 stycznia 2018 r. jest zastrzeżenie, że w jednym pomieszczeniu może działać tylko jedna.
Możliwość pracy w jednym pomieszczeniu kilku komisji została zlikwidowana, gdyż w przeszłości często się zdarzało, że wyborcy wrzucali karty do głosowania do urny w innej obwodowej komisji i tym samym ich głos stawał się nieważny. Teraz zasada jest prosta – każdej komisji należy zapewnić odrębny lokal, przy czym nic nie stoi na przeszkodzie, aby znajdowały się one w jednym budynku.
Konieczne wyposażenie
Za właściwe przygotowanie lokali obwodowych komisji wyborczych; także za dostosowanie ich do potrzeb osób z niepełnosprawnością.
Na widocznym miejscu na zewnątrz budynku należy zamieścić tablicę z numerem komisji oraz flagę państwową. Trzeba dokładnie oznakować drogę do lokalu i zadbać o to, by nigdzie w pobliżu (np. budynku, działce, boisku) nie było haseł, napisów czy o charakterze agitacyjnym.
W każdym lokalu wyborczym powinny znajdować się:
- godło Rzeczypospolitej Polskiej (w miejscu widocznym dla wyborców);
- urna wyborcza wykonana z przezroczystego materiału, zgodna z wzorem wynikającym z uchwały Państwowej Komisji Wyborczej z 21 marca 2016 r. w sprawie wzorów urn wyborczych (M.P. poz. 312 ze zm.);
- pomieszczenia lub osłony zapewniające tajność głosowania, tj. łatwo dostępne miejsca umożliwiające każdemu wyborcy nieskrępowane zapoznanie się z kartą do głosowania oraz jej wypełnienie w sposób niewidoczny dla innych osób, w takiej liczbie, aby zapewnić sprawny jego przebieg. Miejsca te powinny być wyposażone w przybory do pisania. Należy w nich umieścić plakat informacyjny PKW o sposobie głosowania
Odpowiednie urządzenie
Lokal wyborczy musi być dobrze oświetlony, w szczególności dotyczy to miejsc zapewniających tajność głosowania. Ponadto powinien być on – w miarę możliwości – tak urządzony, by wyborca po otrzymaniu kart do głosowania kierował się bezpośrednio do miejsca za osłoną, a następnie w stronę urny. Wystrój lokalu powinien także odpowiadać powadze sytuacji.
Obwodowa komisja wyborcza ds. przeprowadzenia głosowania w obwodzie powinna mieć w swojej siedzibie zapewniony dostęp do telefonu. Na widocznym miejscu w lokalu wywiesza się urzędowe obwieszczenia i informacje [ramka]. Dodatkowe wymaganie wynikają z art. 37a ust. 1 k.w. Zgodnie z tym przepisem obwieszczenia wyborcze umieszczane w lokalu wyborczym i poza nim, oraz wyniki głosowania w obwodach głosowania i okręgach wyborczych powinny być zamieszczane w miejscach łatwo dostępnych dla osób niepełnosprawnych o ograniczonej sprawności ruchowej. To zastrzeżenie dotyczy wszystkich lokali wyborczych (nie tylko tych przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych). Ponadto należy pamiętać, że w każdej gminie co najmniej połowa lokali obwodowych komisji wyborczych powinna być przygotowana w sposób odpowiedni dla tych wyborców. Szczegółowe wymagania określa rozporządzenie ministra infrastruktury z 29 lipca 2011 r. w sprawie lokali obwodowych komisji wyborczych dostosowanych do potrzeb wyborców niepełnosprawnych (Dz.U. nr 158, poz. 938).
W lokalu wywiesza się urzędowe obwieszczenia i informacje o:
- numerach i granicach okręgów wyborczych w wyborach do rady oraz o liczbie radnych wybieranych w tych okręgach (mogą to być wyciągi z obwieszczeń dotyczące właściwych okręgów wyborczych);
- numerach i granicach obwodów głosowania oraz siedzibach obwodowych komisji wyborczych;
- zarejestrowanych listach kandydatów na radnych, numerach tych list i skrótach nazw komitetów, wraz z danymi o kandydatach do poszczególnych rad;
- zarejestrowanych kandydatach na wójta, wraz z danymi o kandydatach;
- przeprowadzaniu głosowania tylko na jednego kandydata na wójta;
- nieprzeprowadzaniu głosowania w wyborach wójta z powodu braku kandydatów;
- sposobie głosowania i warunkach ważności głosu;
- składzie komisji.