statystyki

W jednej sali gimnastycznej może pracować tylko jedna komisja

autor: Leszek Jaworski10.10.2018, 07:05; Aktualizacja: 10.10.2018, 09:12
Lokal wyborczy musi być dobrze oświetlony, w szczególności dotyczy to miejsc zapewniających tajność głosowania. Ponadto powinien być on – w miarę możliwości – tak urządzony, by wyborca po otrzymaniu kart do głosowania kierował się bezpośrednio do miejsca za osłoną, a następnie w stronę urny. Wystrój lokalu powinien także odpowiadać powadze sytuacji.

Lokal wyborczy musi być dobrze oświetlony, w szczególności dotyczy to miejsc zapewniających tajność głosowania. Ponadto powinien być on – w miarę możliwości – tak urządzony, by wyborca po otrzymaniu kart do głosowania kierował się bezpośrednio do miejsca za osłoną, a następnie w stronę urny. Wystrój lokalu powinien także odpowiadać powadze sytuacji.źródło: ShutterStock

W przeszłości mogło w niej pracować kilka komisji wyborczych. Ale bywało to przyczyną nieporozumień i dlatego w noweli kodeksu wyborczego z 11 stycznia 2018 r. jest zastrzeżenie, że w jednym pomieszczeniu może działać tylko jedna.

Możliwość pracy w jednym pomieszczeniu kilku komisji została zlikwidowana, gdyż w przeszłości często się zdarzało, że wyborcy wrzucali karty do głosowania do urny w innej obwodowej komisji i tym samym ich głos stawał się nieważny. Teraz zasada jest prosta – każdej komisji należy zapewnić odrębny lokal, przy czym nic nie stoi na przeszkodzie, aby znajdowały się one w jednym budynku.

Konieczne wyposażenie

Za właściwe przygotowanie lokali obwodowych komisji wyborczych; także za dostosowanie ich do potrzeb osób z niepełnosprawnością.

Na widocznym miejscu na zewnątrz budynku należy zamieścić tablicę z numerem komisji oraz flagę państwową. Trzeba dokładnie oznakować drogę do lokalu i zadbać o to, by nigdzie w pobliżu (np. budynku, działce, boisku) nie było haseł, napisów czy o charakterze agitacyjnym.


Pozostało jeszcze 73% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane