Od poniedziałku warszawiacy będą mogli sprawdzić, które drzewa w ich okolicy zostały wskazane do wycięcia - poinformował stołeczny ratusz. Jak wytłumaczono w pierwszej kolejności usuwane są drzewa, które zagrażają bezpieczeństwu ludzi bądź mieniu.

Informacja dostępna jest na stronie mapa.um.warszawa.pl w zakładce "Zieleń". Na mapie zaznaczone będą lokalizacje drzew przeznaczonych do wycinki wraz z informacją o powodach ich usunięcia.

"W Warszawie nieustannie pielęgnujemy tereny zieleni. Drzewa, krzewy i inne rośliny mają swój określony cykl życia i podlegają różnym czynnikom zewnętrznym, np. mrozom czy pasożytom. Wiedząc, jak ważna dla warszawiaków jest zieleń, dajemy im możliwość łatwego sprawdzenia informacji o prowadzonych wycinkach. Co ważne, mieszkańcy przeczytają też, ile nowych drzew zostanie posadzonych w miejscu wyciętych. Jeszcze w tym roku stolica wzbogaci się o 16 tysięcy nowych drzew zasadzonych w parkach, przy ulicach i w miejskich lasach" - wskazał cytowany w komunikacie dyrektor Zarządu Zieleni m.st. Warszawy Marek Piwowarski.

Urzędnicy zapewniają ponadto, że drzewa przed wycięciem są sprawdzane pod kątem wartości przyrodniczej, historycznej i estetycznej, a jeżeli infrastruktura miasta na to pozwala, w zamian za wycięte drzewo, sadzone w pobliżu jest zastępcze. Jak dodano, przed wycinką, drzewa są oceniane przez specjalistów. "W przypadku wykrycia zagrożenia, wad budowy lub zgnilizn drewna, przeprowadzane są zabiegi pielęgnacyjne. Drzewo usuwane jest w ostateczności, gdy nie można zastosować alternatywnych rozwiązań" - podkreślono.

Stołeczny urząd poinformował, że od 2007 r. do pierwszej połowy 2018 r. posadzono w mieście ponad 300 tys. drzew.