statystyki

Opłatę śmieciową za domek letniskowy ustala rada gminy

autor: Marcin Nagórek11.08.2018, 07:30
Domek letniskowy

Domek letniskowyźródło: ShutterStock

W naszej gminie kilku właścicieli domków letniskowych zalega z opłatami śmieciowymi, nie złożyli też deklaracji. Stawki opłat zostały ustalone uchwałą rady gminy (150 zł i 250 zł), ale właściciele zapowiedzieli, że złożą do wójta wnioski o ich zmianę. Przedłożyli też ekspertyzy podważające wysokość stawek rady gminy, z których wynika, że te powinny być o połowę niższe. Twierdzą, że nie wytwarzają śmieci. Czy w takiej sytuacji należy wszcząć postępowanie o wymierzenie opłaty, czy też uwzględnić żądanie właścicieli?

Jak wynika z art. 6h ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (dalej: ustawa), właściciele nieruchomości obowiązani są ponosić na rzecz gminy, na terenie której znajdują się ich nieruchomości, opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Dokładnie obowiązki gminy oraz właścicieli wyjaśnił np. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi w wyroku z 7 marca 2018 r., sygn. akt I SA/Łd 50/18. Stwierdził, że gmina ma obowiązek zorganizować odbieranie od właścicieli nieruchomości odpadów komunalnych, a właściciele tych nieruchomości mają obowiązek ponosić na rzecz gminy opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, składać deklaracje o wysokości opłaty oraz nowe deklaracje w razie zmiany danych. Wójt gminy ma zaś podstawę prawną i obowiązek określenia w decyzji wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w razie niezłożenia stosownej deklaracji przez mieszkańca nieruchomości.

Ryczałtowa stawka

W opisywanej sytuacji znaczenie ma art. 6j ust. 3b i ust. 3c ustawy. Z tych przepisów wynika, że w przypadku nieruchomości, na których znajdują się domki letniskowe, lub innych nieruchomości wykorzystywanych na cele rekreacyjno-wypoczynkowe przez część roku rada gminy uchwala ryczałtową stawkę opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi za rok. Stawka ta to iloczyn średniej ilości odpadów powstających na nieruchomościach na obszarze gminy wyrażonej w liczbie pojemników oraz stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Na podstawie tak brzmiących przepisów WSA w Gorzowie Wielkopolskim w wyroku z 10 sierpnia 2017 r., sygn. akt I SA/Go 238/17 podkreślił, że w przypadku domków letniskowych ponoszenie tych opłat jest całkowicie niezależne od rzeczywistego wytwarzania lub nie takich odpadów.


Pozostało jeszcze 27% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane