statystyki

Opłatę śmieciową za domek letniskowy ustala rada gminy

autor: Marcin Nagórek11.08.2018, 07:30
Domek letniskowy

Domek letniskowyźródło: ShutterStock

W naszej gminie kilku właścicieli domków letniskowych zalega z opłatami śmieciowymi, nie złożyli też deklaracji. Stawki opłat zostały ustalone uchwałą rady gminy (150 zł i 250 zł), ale właściciele zapowiedzieli, że złożą do wójta wnioski o ich zmianę. Przedłożyli też ekspertyzy podważające wysokość stawek rady gminy, z których wynika, że te powinny być o połowę niższe. Twierdzą, że nie wytwarzają śmieci. Czy w takiej sytuacji należy wszcząć postępowanie o wymierzenie opłaty, czy też uwzględnić żądanie właścicieli?

Jak wynika z art. 6h ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (dalej: ustawa), właściciele nieruchomości obowiązani są ponosić na rzecz gminy, na terenie której znajdują się ich nieruchomości, opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Dokładnie obowiązki gminy oraz właścicieli wyjaśnił np. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi w wyroku z 7 marca 2018 r., sygn. akt I SA/Łd 50/18. Stwierdził, że gmina ma obowiązek zorganizować odbieranie od właścicieli nieruchomości odpadów komunalnych, a właściciele tych nieruchomości mają obowiązek ponosić na rzecz gminy opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, składać deklaracje o wysokości opłaty oraz nowe deklaracje w razie zmiany danych. Wójt gminy ma zaś podstawę prawną i obowiązek określenia w decyzji wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w razie niezłożenia stosownej deklaracji przez mieszkańca nieruchomości.

Ryczałtowa stawka

W opisywanej sytuacji znaczenie ma art. 6j ust. 3b i ust. 3c ustawy. Z tych przepisów wynika, że w przypadku nieruchomości, na których znajdują się domki letniskowe, lub innych nieruchomości wykorzystywanych na cele rekreacyjno-wypoczynkowe przez część roku rada gminy uchwala ryczałtową stawkę opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi za rok. Stawka ta to iloczyn średniej ilości odpadów powstających na nieruchomościach na obszarze gminy wyrażonej w liczbie pojemników oraz stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Na podstawie tak brzmiących przepisów WSA w Gorzowie Wielkopolskim w wyroku z 10 sierpnia 2017 r., sygn. akt I SA/Go 238/17 podkreślił, że w przypadku domków letniskowych ponoszenie tych opłat jest całkowicie niezależne od rzeczywistego wytwarzania lub nie takich odpadów.


Pozostało jeszcze 27% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • wyborca(2019-04-02 18:32) Zgłoś naruszenie 30

    Cyt "w przypadku domków letniskowych ponoszenie tych opłat jest całkowicie niezależne od rzeczywistego wytwarzania lub nie takich odpadów"".Tzn., że jest to następny podatek majątkowy.Uważam,że jest to nie zgodne z Konstytucją RP.Ale teraz wszystko jest możliwe.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane