statystyki

Warto łączyć siły z biznesem, i z sąsiadami

autor: Karol Dominowski17.05.2018, 08:57; Aktualizacja: 22.05.2019, 14:34
Lokalna współpraca z biznesem to dziś konieczność.

Lokalna współpraca z biznesem to dziś konieczność.źródło: ShutterStock

Współpraca z przedsiębiorcami nie tylko poprawia klimat inwestycyjny i pomaga zapobiegać bezrobociu. Przynosi także bardzo konkretne ułatwienia dla mieszkańców, zwłaszcza kiedy zaangażuje się wielu partnerów.

Lokalna współpraca z biznesem to dziś konieczność. Jak pokazują przykłady, to procentuje i przynosi korzyści wszystkim stronom, głównie mieszkańcom. Warto przy tym zaangażować w przedsięwzięcia także sąsiadów. Pozwala to bowiem nie tylko zdobyć lepszą pozycję w niekiedy twardych biznesowych negocjacjach, lecz także – po ich pomyślnym zakończeniu – osiągnąć efekt skali.

Tak było np. w przypadku projektu „NORDA – Północny Biegun Wzrostu”. Zrzeszone w tym forum gminy (m.in. Gdynia, Cewice, Choczewo, Hel, Jastarnia, Kosakowo, Krokowa, Liniewo, Luzino, Łeba, Lębork i powiat lęborski, Łęczyca, Puck, gmina Puck, Reda, Rumia, Szemudy, Wejherowo oraz Władysławowo), przedstawiciele różnych instytucji samorządowych oraz przedsiębiorcy i partnerzy społeczno-gospodarczy (Akademia Morska w Gdyni, Polska Izba Spedycji i Logistyki, Liga Ochrony Przyrody i Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze) postawili sobie za cel zwiększenie integracji społecznej i gospodarczej. Inicjatywa współfinansowana była z funduszy EOG z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii oraz dotacji celowej z budżetu państwa w ramach Programu „Rozwój miast poprzez wzmocnienie kompetencji jednostek samorządu terytorialnego, dialog społeczny oraz współpracę z przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego”.

Współpraca doprowadziła m.in. do opracowania i przyjęcia do realizacji przez rady miast i gmin dokumentów strategicznych i operacyjnych dla Doliny Logistycznej (Strategia Zrównoważonego Rozwoju 2020 z perspektywą do 2050 oraz trzy programy operacyjne w zakresie: rozwoju gospodarczego, rozwoju przestrzennego i gospodarowania gruntami oraz rozwoju transportu) i Nadmorskiego Obszaru Usługowego NORDA (Strategia Zrównoważonego Rozwoju 2020 z perspektywą do 2050 oraz trzy programy operacyjne w zakresie: rozwoju gospodarczego, rozwoju przestrzennego i gospodarowania gruntami oraz promocji).

– Dzisiaj możemy powiedzieć, że bardzo dobrze udało się nam zrealizować ten wspólny projekt. W moim przekonaniu współpraca w ramach Forum NORDA jest modelowym przykładem współpracy metropolitalnej, opartej na realnych potrzebach i wyzwaniach oraz dobrze dopasowanych narzędziach, które pomagają osiągać wyznaczone cele – podsumowuje wiceprezydent Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała.


Pozostało jeszcze 60% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane