statystyki

Rząd i samorząd. Zderzenie dwóch wizji Polski

autor: Tomasz Żółciak17.05.2018, 08:57; Aktualizacja: 17.05.2018, 09:08
Z reguły samorządowcy i eksperci są zgodni: o ile poprzedni rząd, w imię różnie pojmowanej decentralizacji państwa, wyspecjalizował się w przerzucaniu zadań na samorządy (często nie zapewniając na to wystarczających środków), o tyle obecny dąży do zwiększenia swoich wpływów kosztem samorządu.

Z reguły samorządowcy i eksperci są zgodni: o ile poprzedni rząd, w imię różnie pojmowanej decentralizacji państwa, wyspecjalizował się w przerzucaniu zadań na samorządy (często nie zapewniając na to wystarczających środków), o tyle obecny dąży do zwiększenia swoich wpływów kosztem samorządu.źródło: ShutterStock

Ostatnie dwa i pół roku relacji między władzą centralną a lokalną upłynęło pod znakiem ostrych tarć o wpływy, wzajemnych złośliwości i zderzenia dwóch wizji Polski. Mimo to samorządowcy przyznają, że jest kilka owoców tej trudnej współpracy.

Do wyborów samorządowych zostało zaledwie pół roku. Dla lokalnych włodarzy oznacza to okres podsumowań – nie tylko dokonań w mijającej kadencji, lecz także relacji z obecnym rządem.

Z reguły samorządowcy i eksperci są zgodni: o ile poprzedni rząd, w imię różnie pojmowanej decentralizacji państwa, wyspecjalizował się w przerzucaniu zadań na samorządy (często nie zapewniając na to wystarczających środków), o tyle obecny dąży do zwiększenia swoich wpływów kosztem samorządu.

– To trochę pochodna tego, jak obóz rządzący widzi państwo. Ewidentnie jest to wizja państwa scentralizowanego, wizja, w której nie ma zbyt wiele miejsca dla samorządów. Lokalne władze są sprowadzone do roli agendy wykonawczej rządu, a nie miejsca, gdzie prowadzi się autonomiczną czy różnorodną politykę – ocenia dr Adam Gendźwiłł, adiunkt w Zakładzie Rozwoju i Polityki Lokalnej na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego oraz ekspert Fundacji Batorego. Nie zamierza jednak gloryfikować rządu PO–PSL, zwłaszcza jego drugiej kadencji. – Tamten rząd, dysponując kredytem zaufania i sporym zapleczem w postaci doświadczonych samorządowców, zaniechał wielu spraw ważnych dla samorządów. Z kolei PiS przejawia do nich paternalistyczny stosunek. Ostatnie dwa i pół roku pokazały też, że nie ma jakiegoś pomysłu na samorząd, ogólnej strategii. A przecież przed samorządami sporo wyzwań, chociażby nowa perspektywa budżetowa UE, w której przycięte zostaną fundusze strukturalne, być może w związku z tym zmniejszona będzie też rola samorządów wojewódzkich – wskazuje dr Gendźwiłł.

Podobnie relacje z rządem oceniają samorządowcy.


Pozostało jeszcze 83% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane