statystyki

Pawłowski: Samorządowa kiełbasa wyborcza, Po 2 zł w hurcie

autor: Jakub Pawłowski11.04.2018, 07:52; Aktualizacja: 11.04.2018, 08:47
Jakub Pawłowski

Jakub Pawłowskiźródło: Dziennik Gazeta Prawna
autor zdjęcia: Wojtek Gorski

Ten tekst, Drogi Czytelniku, ma Ci unaocznić, jak wiele zawdzięczasz władzy samorządowej. Ma Ci też pokazać, jak bardzo lokalni gospodarze dbają o zasobność Twojego portfela. Zasłonią go własną piersią, byś nie musiał dopłacać: do śmieci, komunikacji i czystego powietrza. Nawet jeżeli przyjdzie Ci za to zapłacić dużo większy rachunek. Po wyborach.

Jest takie chińskie przysłowie, że trudne czasy rodzą wielkich bohaterów. Przenosząc na polskie realia, trzeba by je sparafrazować, że wielkich bohaterów rodzi... czas przedwyborczy. Niewątpliwie też trudny. Bo heroiczna walka o utrzymanie finansowego status quo kosztuje wiele wysiłku.

Przekonali się o tym w Słupsku. Tamtejsi radni zaciekle spierają się o 1,5 zł, które mieliby dodatkowo zapłacić mieszkańcy segregujący odpady. Zamiast 10 zł uiszczaliby 11,50 zł miesięcznie. Zdecydowanie gorzej mieliby ci, którzy nie segregują. Dla nich przewidziano bowiem podwyżkę z 16 zł do 26 zł. Cel jest słuszny. Skoro bowiem wyrzucają do kosza byle co i byle jak, to niech dorzucą do tego jeszcze 10 zł – mógłby powiedzieć jakiś odważny radny.

Czy takie zdanie padło na którejkolwiek sesji? Szczerze wątpię. Większość radnych nie chce bowiem podwyżek. Rzecz w tym, że w przyrodzie – jak to z odpadami – nic nie ginie. Decyzyjny impas radnych kosztuje miasto 190 tys. zł miesięcznie. Przy 88 tysiącach mieszkańców wychodzi więc na to, że przepychanki o 1,5 zł kosztują każdego... 2,15 zł.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Kpiarz (2018-04-13 09:32) Zgłoś naruszenie 10

    Drogi Panie Redaktorze. To jest objaw działania demokracj a nie złego działania samorządu. Po prostu część społeczeństwa ma inne poglądy i radni ich reprezentujący mają OBOWIĄZEK taki pogląd reprezentować. A jednomyślność radmych jest kusząca do tego stopnia że komuś zamarzyła się dyscyplina klubowa tychże. Pan też jest za???

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane