statystyki

Matlak: Dealerów śmieciowych stworzyła chciwość i dziurawe prawo [WYWIAD]

autor: Jakub Pawłowski06.06.2018, 07:34; Aktualizacja: 06.06.2018, 09:09
Mamy chińskie embargo na odpady z UE, w tym te z Polski

Mamy chińskie embargo na odpady z UE, w tym te z Polskiźródło: ShutterStock

- Wiele samorządów płaci teraz wysoką cenę, bo przymykało oko na podejrzanie niskie koszty firm, które obiecywały, że zajmą się odpadami - mówi w wywiadzie dla DGP Dariusz Matlak, prezes Polskiej Izby Gospodarki Odpadami.

Po ostatniej fali pożarów odpadów rząd wypowiedział wojnę mafii śmieciowej. Toczy się ona pod hasłem, że Polska nie może stać się śmietnikiem Europy, do którego nielegalnie zwozi się odpady z innych krajów. W praktyce ma to oznaczać ograniczenia dla wwozu śmieci np. z Niemiec. Czy to w ogóle realne?

Zacznijmy od tego, że nielegalny wwóz odpadów z zagranicy nie jest, w mojej opinii, naszym największym problemem. Pamiętajmy też, że jesteśmy związani prawem UE i nie możemy ot tak po prostu zamknąć granic dla ciężarówek z odpadami. Musimy rozróżnić dwie sytuacje. Pierwsza dotyczy odpadów niebezpiecznych, np. chemikaliów, które podlegają notyfikacji. Innymi słowy, nie można ich przewieźć bez uzyskania zgody naszego głównego inspektora ochrony środowiska i analogicznej instytucji z kraju wysyłki odpadów. W takich przypadkach sytuacja jest pod większą kontrolą, bo przewóz takich śmieci musi być ściśle nadzorowany. Co nie oznacza oczywiście, że wszystko działa idealnie. Tu jest pole do działania dla specsłużb. Takie zadanie przerasta samorządy. Z tym nie poradzi sobie też Inspekcja Ochrony Środowiska, chyba że – jak zresztą kiedyś proponowałem – powstałaby w GIOŚ na wzór „policji skarbowej” specjalna, dobrze opłacana, wyszkolona i uzbrojona służba, która miałaby duże prerogatywy w stosowaniu różnych technik operacyjnych.

A ten drugi przypadek?


Pozostało jeszcze 77% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane