statystyki

Uchwały antysmogowe trzeba zaostrzyć. Ekolodzy dyscyplinują śląskiego marszałka

autor: Jakub Pawłowski11.04.2018, 07:52; Aktualizacja: 11.04.2018, 09:46
smog, zanieczyszczenie powietrza, ochrona środowiska

Nie wszyscy popierają kierunek działań aktywistów. Przekonują, że dokręcając ekologiczną śrubę, nie można abstrahować od realiów finansowych.źródło: ShutterStock

Wymiana starych kotłów nie ochroni nas przed unijnymi karami. Idzie nam to za wolno – ostrzegają eksperci. Twierdzą, że uchwały antysmogowe trzeba zaostrzyć.

10 lat na pozbycie się starych kopciuchów i kotłów poniżej 5. klasy? Podusimy się do tego czasu, a Polska będzie płacić kary za ślamazarne działania na rzecz ochrony powietrza – przekonują aktywiści z Rybnickiego Alarmu Smogowego oraz Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS w Rybniku. Dziś zaapelowali oni do marszałka województwa śląskiego o zaostrzenie obowiązującej od września ub.r. uchwały antysmogowej. To pierwsza taka inicjatywa w kraju – dowiedział się DGP.

Jak wynika z naszych rozmów z innymi aktywistami z lokalnych alarmów smogowych, niewykluczone, że śladem Rybnika wkrótce mogą pójść ekolodzy z innych regionów. Do tej pory poza śląskim podobne uchwały przyjęły województwa: małopolskie, dolnośląskie, mazowieckie, łódzkie, opolskie i wielkopolskie, a także Kraków, Wrocław, Poznań, Kalisz i uzdrowiska w woj. dolnośląskim.

Przypomnijmy, że na terenie całego Śląska nie można już stosować najgorszych odmian węgla. Mieszkańcy muszą też stopniowo wymieniać urządzenia grzewcze na bardziej ekologiczne. I tu aktywiści domagają się zmian. Proponują nowe, radykalniejsze terminy. Najszybciej chcą pozbyć się urządzeń, które mają ponad pięć lat. Obecnie trzeba je na Śląsku wymienić do 2024 r. Po zmianach termin ten przypadłby na 2021 r.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane