statystyki

Paczesny: Słowo o samorządzie. Czy właściwie zdiagnoznowano patologie?

autor: Kazimierz Jan Paczesny27.01.2018, 07:00; Aktualizacja: 27.01.2018, 08:15
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z istnienia sejmików wojewódzkich

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z istnienia sejmików wojewódzkichźródło: ShutterStock

Zmiany w ordynacji wyborczej do samorządów zmuszają do namysłu nad sytuacją panującą w ważnej instytucji świadomego społeczeństwa obywatelskiego. Reforma ma na celu wyrugowanie patologii. Ale czy je właściwie zdiagnozowano?

Ustawa z 11 stycznia 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziały obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych (Dz.U. z 2018 r., poz. 130) ogranicza możliwość kandydowania do samorządu. Najważniejsze są jednak nie pytanie o tego czy innego człowieka, o określone ugrupowania polityczne, lecz rozwiązania systemowe. Patrząc bowiem na cały czas obowiązywania „nowego podziału terytorialnego kraju”, nie sposób pominąć milczeniem kilku, jakże kluczowych, uwag.

Na pierwszy plan wybija się zwłaszcza typowe dla polskiego prawodawstwa zatarcie wyraźnych granic kompetencyjnych, które skutkuje ograniczeniem rozeznania instytucji samorządowych przez obywateli. Dość powiedzieć, że wiele osób nie zdaje sobie sprawy z istnienia sejmików wojewódzkich – semantycznie wiążąc województwo z wojewodą. I tylko z wojewodą, czyli organem administracji rządowej. I choć sejmik sam w sobie jest określeniem nacechowanym sentymentem – pomnikiem prawa Rzeczypospolitej Szlacheckiej, pozostaje instytucją oderwaną od społeczeństwa. Widać to zwłaszcza po preferencjach wyborczych wiązanych z oddaniem głosu na daną partię polityczną, partię ogólnopolską. Siły lokalne są bowiem zwykle zbyt słabe, by uzyskać określoną liczbę głosów w kilkunastu powiatach, co sprowadza rolę sejmików do obsadzania wakatów ludźmi związanymi z największymi partiami centralnymi. Jaki to zatem „samorząd” w powszechnym rozumieniu tego słowa?


Pozostało jeszcze 58% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • 123(2018-01-29 11:29) Zgłoś naruszenie 00

    To nie chodzi o poprawną diagnozę problemów - patologii jeżeli występuja. Tu chodzio mówienie że są patologie by w pamieci społecznej sie wryło - samorząd to patoligia. A my nowi ją zmieniny - tak wygrywa się. I oto chodzi a nie o jakąś tam diagnoze. Ciemny ludek ............

    Odpowiedz
  • donek (2018-01-28 20:54) Zgłoś naruszenie 02

    W samorządzie są same przekręty PO. Więzień by nie starczyło

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane