statystyki

Rządowo-samorządowa wojna o dekomunizację

autor: Tomasz Żółciak17.01.2018, 16:00; Aktualizacja: 17.01.2018, 16:18
Numer domu

Chwilowo najgorętszy spór o dekomunizację toczy się w Warszawie. Tu wojewoda zamienił al. Armii Ludowej na ul. Lecha Kaczyńskiegoźródło: ShutterStock

Spór na linii wojewodowie-władze lokalne w sprawie nowych nazw ulic narasta. Kolejne samorządy kierują sprawy do sądów.

Zarzewiem konfliktów stała się nowelizacja ustawy dekomunizacyjnej obowiązująca od 7 stycznia. Zgodnie z nią nowe nazwy ulic czy placów, które nadał wojewoda w procesie usuwania nazw kojarzących się z ustrojami totalitarnymi (i w sytuacji, gdy władze lokalne nie wywiązały się z tego obowiązku) podlegają szczególnej ochronie.

Co to oznacza? Jeśli samorządowi z jakichś powodów nie podoba się nazwa zaproponowana przez wojewodę, nie może jej zmienić ot tak – musi najpierw uzyskać zgodę zarówno wojewody, jak i Instytutu Pamięci Narodowej (IPN). Zdaniem samorządów to rażące wkraczanie w ich kompetencje. Ponadto nie jest sprecyzowane, jakimi kryteriami będzie kierować się np. wojewoda, wydając lub nie wydając zgody na zmianę swojej nazwy.

Teraz kolejne samorządy kierują sprawy do sądów. Na taki krok już zdecydowały się władze Warszawy. Do sądu chcą też iść: Gdańsk (w sprawie zmiany przez wojewodę pomorskiego nazw siedmiu ulic), Kraków (w przypadku trzech ulic) czy Poznań (jedna sporna nazwa). Inną taktykę zamierza obrać Wrocław. Rafał Dutkiewicz chce zaskarżyć nowelizację ustawy dekomunizacyjnej do Trybunału Konstytucyjnego.

– Wygląda na to, że zasada rozproszonej kontroli konstytucyjności, o której tyle mówiło się w ubiegłym roku, zaczyna działać w praktyce – komentuje poseł Piotr Zgorzelski z PSL.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • prawnik(2018-01-18 07:00) Zgłoś naruszenie 20

    To już nie są ulice jawnie komunistyczne. Ofiarami dekomunizacji padają polscy socjaliści z rewolucji 1905, place i ul. Zwycięstwa, Maksym Gorki, place Przyjaźni, ul. 20, 21, 22, stycznia.Skojarzenia z dawnym ustrojem nader luźne.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane