Nowe prawo zamówień publicznych w 2018 roku: Więcej konkursów poza rygorem ustawy

autor: Jakub Pawłowski02.01.2018, 18:00
Samorządy będą mogły ogłosić więcej konkursów poza reżimem ustawy, tylko na podstawie wewnętrznych regulaminów

Samorządy będą mogły ogłosić więcej konkursów poza reżimem ustawy, tylko na podstawie wewnętrznych regulaminówźródło: ShutterStock

W gminach i powiatach przybędzie inwestycji organizowanych według prostszych procedur i na korzystniejszych warunkach. To skutki wejścia w życie nowego średniego kursu przeliczania euro do złotówek przy zamówieniach publicznych oraz wyższych progów unijnych, które obowiązują od 1 stycznia.

W tym roku oficjalny kurs euro stosowany przy rozliczaniu dofinansowań z unijnej kasy wynosi już bowiem 4,3117 zł, a nie 4,1749 zł, jak w ubiegłym roku.

Zmiany są pokłosiem nowych regulacji na szczeblu unijnym. Mowa tu o czterech rozporządzeniach Komisji Europejskiej zmieniających kwoty progowe stosowania dyrektyw: 2014/23/UE, 2014/24/UE, 2014/25/UE i 2009/ 81/WE, które – wraz z komunikatem KE w sprawie równowartości w walutach krajowych nowych kwot progowych – zostały opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej 19 grudnia 2017 r.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane