statystyki

ZONE bronią rządu w walce ze smogiem

autor: Karolina Baca-Pogorzelska, Tomasz Żółciak08.11.2017, 12:02
Realizacja programu „Czyste powietrze” na razie idzie jak po grudzie

Realizacja programu „Czyste powietrze” na razie idzie jak po grudzieźródło: ShutterStock

Trwają prace nad liftingiem programu „Czyste powietrze” i nad powołaniem do życia nowej, gigantycznej bazy danych.

Zintegrowany system wsparcia polityk i programów ograniczenia niskiej emisji, w skrócie ZONE – tak miałaby nazywać się baza. Projekt pilotuje konsorcjum Ministerstwa Rozwoju, Instytutu Ochrony Środowiska, Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla, Instytutu Łączności i Krakowskiego Alarmu Smogowego. – Mamy nadzieję, że jeszcze w listopadzie uda się złożyć stosowny wniosek do Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w programie „Gospostrateg” i uzyskać kilkanaście milionów złotych dofinansowania na projekt – potwierdza Piotr Woźny, doradca wicepremiera Mateusza Morawieckiego ds. smogu. System byłby własnością Skarbu Państwa, pilotaż miałby miejsce w trzech województwach.

Pełną parą ZONE miałby ruszyć w 2019 r. i zawierać informacje o jakości ocieplenia budynków, dane o sieciach gazowniczych i ciepłowniczych. Gminy uzupełniłyby to swoimi danymi, m.in. o osobach uprawnionych do pomocy. Wojewódzkie fundusze ochrony środowiska mogłyby zasilić bazę informacjami dotyczącymi tego, kto już otrzymał dotację na wymianę pieca czy ogrzewanie domu, zaś straże gminne i miejskie – oznaczać budynki, które skontrolowano i w których stwierdzono nieprawidłowości.


Pozostało jeszcze 82% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • Darek(2017-11-08 21:35) Zgłoś naruszenie 00

  Dobry postep robi przedewszystkim Instytut Ochrony Srodowiska, ale tez kazdy ktory angazuje sie z walkiem ze Smogiem. Polska stala sie liderem w ilosc lasach przez co moze udolnie Emisje CO2 z redukowac, to bardzo dobra wiadomosc i oby sie udalo, tak trzymac!

  Odpowiedz
 • ja(2019-03-28 08:52) Zgłoś naruszenie 00

  Niech ***** przyjdą to ich psem poszczuję.

  Odpowiedz
 • Mistrz(2019-03-18 14:04) Zgłoś naruszenie 00

  To teraz Straż Miejska,Wiejska sprawdza kominy, kotłownie ?! Przecież co roku kominiarze wydają miliony opinii o stanie technicznym kominów i urządzeń. Czy teraz kominiarze przejmują obowiązki Straży ?!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane