statystyki

ZONE bronią rządu w walce ze smogiem

autor: Karolina Baca-Pogorzelska, Tomasz Żółciak08.11.2017, 12:02
Realizacja programu „Czyste powietrze” na razie idzie jak po grudzie

Realizacja programu „Czyste powietrze” na razie idzie jak po grudzieźródło: ShutterStock

Trwają prace nad liftingiem programu „Czyste powietrze” i nad powołaniem do życia nowej, gigantycznej bazy danych.

Zintegrowany system wsparcia polityk i programów ograniczenia niskiej emisji, w skrócie ZONE – tak miałaby nazywać się baza. Projekt pilotuje konsorcjum Ministerstwa Rozwoju, Instytutu Ochrony Środowiska, Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla, Instytutu Łączności i Krakowskiego Alarmu Smogowego. – Mamy nadzieję, że jeszcze w listopadzie uda się złożyć stosowny wniosek do Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w programie „Gospostrateg” i uzyskać kilkanaście milionów złotych dofinansowania na projekt – potwierdza Piotr Woźny, doradca wicepremiera Mateusza Morawieckiego ds. smogu. System byłby własnością Skarbu Państwa, pilotaż miałby miejsce w trzech województwach.

Pełną parą ZONE miałby ruszyć w 2019 r. i zawierać informacje o jakości ocieplenia budynków, dane o sieciach gazowniczych i ciepłowniczych. Gminy uzupełniłyby to swoimi danymi, m.in. o osobach uprawnionych do pomocy. Wojewódzkie fundusze ochrony środowiska mogłyby zasilić bazę informacjami dotyczącymi tego, kto już otrzymał dotację na wymianę pieca czy ogrzewanie domu, zaś straże gminne i miejskie – oznaczać budynki, które skontrolowano i w których stwierdzono nieprawidłowości.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • Darek(2017-11-08 21:35) Zgłoś naruszenie 00

  Dobry postep robi przedewszystkim Instytut Ochrony Srodowiska, ale tez kazdy ktory angazuje sie z walkiem ze Smogiem. Polska stala sie liderem w ilosc lasach przez co moze udolnie Emisje CO2 z redukowac, to bardzo dobra wiadomosc i oby sie udalo, tak trzymac!

  Odpowiedz
 • ja(2019-03-28 08:52) Zgłoś naruszenie 00

  Niech ***** przyjdą to ich psem poszczuję.

  Odpowiedz
 • Mistrz(2019-03-18 14:04) Zgłoś naruszenie 00

  To teraz Straż Miejska,Wiejska sprawdza kominy, kotłownie ?! Przecież co roku kominiarze wydają miliony opinii o stanie technicznym kominów i urządzeń. Czy teraz kominiarze przejmują obowiązki Straży ?!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane