Dofinansowanie wymiany kotłów węglowych, podłączenie 700 mieszkań do miejskiej sieci ciepłowniczej, oczyszczacze powietrza w żłobkach i przedszkolach oraz zakup spalinomierzy dla policjantów - m.in, w takim sposób Warszawa chce zapobiegać smogowi w nadchodzącym sezonie grzewczym.

Co roku w okresie grzewczym Warszawa zmaga się z problemem smogu. Na poniedziałkowym spotkaniu z dziennikarzami wiceprezydent stolicy Michał Olszewski poinformował, jak Warszawa chce walczyć z zanieczyszczeniami powietrza.

Miasto na ten sezon ma pięć priorytetów: eliminacja źródeł niskiej emisji, efektywny system powiadamiania o stanie powietrza, ochrona grup wrażliwych, wzmocnienie kontroli oraz kontynuacja działań długofalowych.

Pierwszy cel ma być realizowany m.in. poprzez dofinansowanie wymiany kotłów węglowych, wnioski będzie można składać do 30 marca 2018 r. Na wymianę pieców gospodarstwa indywidualne będą mogły uzyskać 7 tys. zł, wspólnoty mieszkaniowe - od 15 do 20 tys. zł. Na 10 tys. zł będą mogły liczyć osoby fizyczne i prowadzące działalność gospodarczą.

Reklama

Olszewski powiedział, że niebawem do Rady Warszawy trafi nowelizacja przepisów w zakresie możliwości udzielania dofinansowania dla mieszkańców, którzy zdecydują się skorzystanie z systemu dopłat do wymiany pieców. Mieszkańcy, którzy zdecydują się na wymianę pieca węglowego na ogrzewanie gazowe będą mogli otrzymać dofinasowanie, które pokryje różnicę między kosztem zakupy pieca na węgiel i na gaz.

Wiceprezydent zapowiedział również podłączenie ok. 700 mieszkań z miejskiego zasobu do miejskiej sieci ciepłowniczej oraz podłączenie 109 budynków mieszkalnych do sieci gazowej w dzielnicy Wawer.

Warszawa zamierza także wprowadzić oczyszczacze powietrza w żłobkach i przedszkolach. Na razie w tej sprawie Rada Warszawy przyjęła na ostatniej sesji stanowisko.

Olszewski zapowiedział, że do Komendy Stołecznej Policji trafią kupione przez miasto spalinomierze. Urządzenia te pozwolą policjantom na sprawdzenie podczas kontroli, czy auto ma wycięty filtr cząstek stałych. Przekazanie urządzeń ma nastąpić w najbliższy czwartek - zapowiedział wiceprezydent.

Miasto zapowiada także kontrole tego, czym warszawiacy palą w piecach. Jak poinformowano Straż Miejska w 2017 r. przeprowadziła 5,8 tys. interwencji związanych z podejrzeniem spalania odpadów. Stwierdzono 567 naruszeń, wystawiono 335 mandatów o łącznej wartości 40 tys. zł.