statystyki

Ciepło z sieci przegoni smog znad Dolnego Śląska

03.01.2018, 08:35; Aktualizacja: 03.01.2018, 10:39
1,4 mln GJ/rok – o tyle zmniejszy się w tym samym czasie zużycie energii pierwotnej

1,4 mln GJ/rok – o tyle zmniejszy się w tym samym czasie zużycie energii pierwotnejźródło: ShutterStock

We Wrocławiu i w Siechnicach powstaną dwie sieci ciepłownicze za blisko 13,5 mln zł. NFOŚiGW przekaże na ten cel 4,6 mln zł, będzie też wsparcie unijne. Fundusz informuje, że do walki ze smogiem ruszają też kolejne miasta.

Pieniądze pochodzą z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 i w przypadku obu dolnośląskich sieci beneficjent jest ten sam - Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich Kogeneracja SA. We Wrocławiu inwestycja była możliwa dzięki działaniu 1.5 Efektywna dystrybucja ciepła i chłodu. Z kolei siechnicka sieć powstanie dzięki dotacji z poddziałania 1.6.2 Sieci ciepłownicze i chłodnicze dla źródeł wysokosprawnej kogeneracji. Obie umowy już sfinalizowano.

Pierwszy projekt w całości zlokalizowany jest na terenie gminy Wrocław. Przybędzie 7,77 km osiedlowej sieci ciepłowniczej. Umożliwi to podłączenie nowych odbiorców z rynku wtórnego (o mocy łącznie co najmniej 2,571 MW) i rynku pierwotnego (o mocy łącznie 0,8 MW) do sieci ciepłowniczej zasilanej z Elektrociepłowni Zawidawie. Obecnie objęty projektem rejon nie ma dostępu do ciepła sieciowego. Gdy obiekty zostaną podłączone do ciepłej wody, niepotrzebny będzie inny sposób wytwarzania ciepła (np. z lokalnych kotłowni). To zaś przyczyni się do poprawy jakości powietrza. Zmniejszy się bowiem emisja gazów cieplarnianych i pyłów, a także zużycie energii pierwotnej. Wrocławska inwestycja o wartości 11 mln zł powinna zostać zakończona w październiku 2021 r.

Druga sieć o długości 1,35 km powstanie w gminie Siechnice. Inwestycja umożliwi podłączenie się nowych odbiorców do sieci ciepłowniczej zasilanej ze źródła kogeneracyjnego. W tej gminie efekty mają się pojawić wcześniej, bo jeszcze w tym roku. Całkowity koszt ustalono na ponad 2 mln zł, z czego 800 tys. zł to dofinansowanie z UE.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane