statystyki

Morawiecki chciał docenić Śląsk. Ale Śląsk nie docenił Morawieckiego

autor: Tomasz Żółciak09.08.2017, 07:23; Aktualizacja: 09.08.2017, 08:25
Katowice

Projekt zawiera po sześć wyzwań rozwojowych i szczegółowych, realizowanych od 2020 r.źródło: ShutterStock

Rządowy Program dla Śląska – choć do 2020 r. ma być realizowany wyłącznie w granicach tego województwa – być może zostanie rozszerzony na inne regiony.

Problem w tym, że na razie nie wzbudził on zachwytu wśród samych zainteresowanych. – To kompilacja dotychczasowych uzgodnień, i to w okrojonym zakresie – twierdzą urzędnicy ze Śląska. We flagowym dokumencie rządu przygotowanym przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego, czyli Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR), słowo „Śląsk” pada ponad 40 razy. Poza Polską Wschodnią to właśnie ten region potraktowany jest w sposób szczególny – jako obszar „zmagający się z trudnościami o charakterze restrukturyzacyjnym i adaptacyjnym”. W SOR znajdziemy nawet osobny rozdział dotyczący podwyższania atrakcyjności inwestycyjnej tego województwa.

Plan zakłada, że jeszcze w tym roku zacznie być wdrażany specjalny Program dla Śląska, który przewiduje m.in. stopniowe odchodzenie od tradycyjnych sektorów gospodarki (górnictwo, hutnictwo) w kierunku bardziej rozwojowych i innowacyjnych przedsięwzięć. Sprawa może mieć znaczenie także dla innych regionów. Jak informuje nas Ministerstwo Rozwoju (MR), jeśli koncepcja się sprawdzi, być może za kilka lat program obejmie swoim zasięgiem nie tylko woj. śląskie.

Nieudana kompilacja


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane