Prezydent miasta na prawach powiatu po wpływie wniosków o zwrot nieruchomości stanowiących własność miasta przekazał je wojewodzie, który wyznaczył do ich załatwienia starostę. Ten utworzył specjalny zespół i zatrudnił pracowników. Wyposażył też odpowiednio ich stanowiska pracy.
Na realizację powierzonych zadań wojewoda przekazywał dotację celową. Kwota nie pokrywała jednak wydatków wynikających ze zleconych zadań. Aby je zrealizować, trzeba było wydać środki z kasy powiatu.
W związku z tym starosta wystąpił o zasądzenie od Skarbu Państwa kwoty wydanej ponad wysokość dotacji. Wojewoda wniósł o oddalenie powództwa. Wskazał, że nie miał obowiązku pokrycia wszelkich wydatków związanych z zadaniami zleconymi. Jego zdaniem starosta powinien gospodarować środkami w zakresie przyznanej dotacji. Sąd przyznał jednak rację staroście.
Orzekł, że w sytuacji, gdy dotacja celowa nie umożliwia wykonania zadań zleconych, należy uznać, że nie została ona przekazana zgodnie z wymogami ustalonymi w art. 49 ust. 5 ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 198, ze zm.) W takiej sytuacji jednostce samorządu terytorialnego przysługuje prawo dochodzenia należnego świadczenia w sądzie. Żaden przepis rangi ustawowej nie nakłada bowiem na jednostki samorządowe obowiązku finansowania zadań zleconych z zakresu administracji rządowej z dochodów własnych, jeżeli poziom środków przekazanych w formie dotacji nie jest wystarczający.
ORZECZNICTWO
Wyrok Sądu Okręgowego w Poznaniu z 26 czerwca 2017 r., sygn. akt XII C 1928/15)