statystyki

Choroba pracowników nie zwalnia wójta z odpowiedzialności za terminowe rozliczenia

autor: Marcin Nagórek05.07.2017, 17:00
Istnieją przesłanki do stwierdzenia odpowiedzialności za naruszenia dyscypliny finansów publicznych w działaniu (zaniechaniu) wójta, którego dotyczyło pytanie.

Istnieją przesłanki do stwierdzenia odpowiedzialności za naruszenia dyscypliny finansów publicznych w działaniu (zaniechaniu) wójta, którego dotyczyło pytanie.źródło: ShutterStock

Rzecznik dyscypliny finansów publicznych oskarżył wójta o naruszenie dyscypliny. Chodzi o kilka przypadków nieprzekazywania w terminie do wojewody wpływów do budżetu z kilku tytułów. Konkretnie sprawa dotyczyła dochodów z administracji rządowej, m.in. za dowody osobiste. Czy wójtowi grozi kara nawet wtedy, gdy opóźnienie było pokłosiem zmian organizacyjnych oraz dużej zachorowalności wśród pracowników? Ponadto środki były przekazywane raptem kilkanaście dni po terminie. Naszym zdaniem stopień szkodliwości był znikomy, więc postępowanie powinno być umorzone.

W opisywanym przypadku przesłanki do stwierdzenia odpowiedzialności za naruszenia dyscypliny finansów publicznych w działaniach bądź zaniechaniach wójta jednak są. Ale po kolei. Kwestię przekazywania pobranych dochodów dotyczących zadań z zakresu administracji rządowej reguluje art. 255 ustawy o finansach publicznych. Tam m.in. wskazano, że zarząd jednostki samorządu terytorialnego, w tym przypadku wójt, przekazuje ww. dochody na rachunek bieżący dysponenta (wojewody) w określonych terminach i według stanu środków określonego na:

  • 10. dzień miesiąca – w terminie do 15. dnia danego miesiąca,
  • 20. dzień miesiąca – w terminie do 25. dnia danego miesiąca.

Co istotne, dochody te są przekazywane wraz z należnymi odsetkami m.in. w przypadku nieodprowadzonych dochodów budżetowych przez zarząd jednostki samorządu terytorialnego w określonych ustawowo terminach.

Szeroki katalog kar


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane