statystyki

Dotację można wykorzystać i przez zapłatę, i przez potrącenie

autor: Leszek Jaworski14.07.2017, 17:00
finanse, pieniądze, banknoty, kasa

Nie można przyjąć, że dotacja wskazana jako kompensata wzajemnych zobowiązań została wykorzystana niezgodnie z przeznaczeniem.źródło: ShutterStock

Prezydent miasta zażądał od prowadzącego niepubliczne szkoły zwrotu dotacji. Przeznaczone one były na dofinansowanie zadań w zakresie kształcenia, wychowania, opieki, w tym profilaktyki społecznej. Powodem żądania było to, że wykorzystanie dotacji podmiotowej nastąpiło przez zapłatę, a prowadzący placówki dokonał kompensaty zobowiązań z tytułu usługi BHP (na rzecz podnajmującego) i podnajmu pomieszczenia. Czy żądanie to jest uzasadnione?

Żądanie zwrotu dotacji jest niezasadne. Błędny jest bowiem pogląd prezydenta miasta, że ze względu na zasadę, zgodnie z którą wykorzystanie dotacji następuje przez zapłatę, niemożliwe jest uznanie kompensaty wzajemnych zobowiązań jako wykorzystania dotacji. W ustawie o finansach publicznych (dalej: u.f.p.), mającej zastosowanie w tej sprawie, odrębnie uregulowana jest kwestia wykorzystania dotacji udzielonej z budżetu państwa (art. 168 ust. 4 i 5 u.f.p.) i wykorzystania dotacji udzielonej z budżetu jednostki samorządu terytorialnego (art. 251 ust. 4 u.f.p.).

Zgodnie z art. 251 ust. 4 u.f.p. dotacja z budżetu samorządu terytorialnego zostaje wykorzystana „w szczególności przez zapłatę”. Użyte przez ustawodawcę w art. 251 ust. 4 u.f.p. wyrażenie „w szczególności” wskazuje zatem, że wykorzystanie dotacji udzielonej z budżetu jednostki samorządu terytorialnego może polegać nie tylko na przelewie gotówki, lecz także może przybrać formę np. potrącenia. Z tego względu nie można przyjąć, że dotacja wskazana jako kompensata wzajemnych zobowiązań została wykorzystana niezgodnie z przeznaczeniem.


Pozostało jeszcze 44% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane