statystyki

Program 500 plus: Przy lekkiej niepełnosprawności nie ma wyższego kryterium

autor: Michalina Topolewska01.02.2017, 20:00
adopcja, rodzina, rodzice, dzieci

Próg ten wynosi 800 zł lub 1200 zł, gdy w rodzinie jest potomek z dysfunkcją zdrowotnąźródło: ShutterStock

Wynoszący 1200 zł na osobę próg dochodów przy ubieganiu się o świadczenie wychowawcze został przewidziany tylko dla części rodzin, w których wychowuje się dziecko z dysfunkcją zdrowotną.

Dlatego nie można dokonać wykładni rozszerzającej przepisów, która prowadziłaby do objęcia nim wszystkich osób mających niepełnosprawnego potomka.

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Łodzi, który odrzucił skargę w sprawie dotyczącej odmowy przyznania 500 zł na pierwsze dziecko w rodzinie. O świadczenie starał się rodzic samotnie wychowujący niepełnosprawne dziecko. W związku z tym gmina musiała sprawdzić, czy ich dochody nie przekraczają kryterium do jego przyznania. Próg ten wynosi 800 zł lub 1200 zł, gdy w rodzinie jest potomek z dysfunkcją zdrowotną. Tyle tylko że w tym przypadku gmina nie mogła zastosować wyższej kwoty progu ze względu na to, że nie została spełniona definicja niepełnosprawnego dziecka, która jest zawarta w art. 2 pkt 9 ustawy z 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (Dz.U. poz. 195 ze zm.). Zgodnie z nią jest nim małoletni, który do momentu skończenia 16 lat ma orzeczenie o niepełnosprawności, a po osiągnięciu tego wieku, zaliczające go do umiarkowanego lub znacznego stopnia dysfunkcji zdrowotnej. Potomek rodzica ubiegającego się o świadczenie miał orzeczony lekki uszczerbek na zdrowiu.

W związku z tym, że wynoszący 800 zł próg dochodów został przekroczony o 51,23 zł, gmina musiała odmówić świadczenia wychowawczego. Opiekun postanowił jednak odwołać się do samorządowego kolegium odwoławczego, a gdy utrzymano negatywną decyzję w mocy – do WSA w Łodzi. W skardze wskazywał, że odmowa przyznania 500 zł jest nieuzasadnionym rozróżnianiem rodzin wychowujących dziecko z niepełnosprawnością w stopniu lekkim i tych, które mają potomków z dysfunkcją w stopniu umiarkowanym lub znacznym.


Pozostało jeszcze 31% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane