„Twój los w twoich rękach” pod tym hasłem spotkają się dziś w stolicy szefowie gmin, powiatów i województw z całej Polski. Łączy ich sprzeciw wobec planów PiS co do władz lokalnych
Szanowni państwo, zmiany w samorządach wydają się przesądzone. Pytanie tylko, kiedy nastąpią i jaki będzie ich zakres. Czego należy się spodziewać po PiS?
Szymon Szynkowski (PiS): Zmiany przez nas proponowane nie powinny być dla nikogo zaskoczeniem. Jako były radny Poznania byłem jedną z osób, które pracowały nad programem PiS. Jest tam postulat ograniczenia liczby kadencji sprawowanych przez wójtów, burmistrzów i prezydentów, wzmocnienia rad gmin i miast w zakresie możliwości kontrolowania władz wykonawczych. Pewne postulaty trzeba adaptować do aktualnej sytuacji, ale kierunek jest właśnie taki. Chcemy oddać obywatelom większą kontrolę nad władzami gmin. I możliwość „odrdzewienia” mechanizmu samorządności. Warto dać wyborcom możliwość sprawdzenia innego rozwiązania, tak jak to ma miejsce w przypadku urzędu Prezydenta RP.