statystyki

Nawet przy śmieciach pośpiech nie popłaca. Zagrożone miliardy

autor: Urszula Mirowska-Łoskot22.02.2017, 09:45; Aktualizacja: 22.02.2017, 11:04
Kosze na śmieci

Zastrzeżenia do pośpiesznie przyjętego planu wniósł wojewoda i stwierdził jego nieważnośćźródło: ShutterStock

Do końca 2016 roku był czas na uchwalenie wojewódzkich planów gospodarki odpadami. Przyjmowano je jednak w ostatniej chwili. Niektóre uchwały zostały podjęte niezgodnie z przepisami.

Tak jest w przypadku województwa mazowieckiego, gdzie plan został uchwalony przez sejmik 19 grudnia 2016 r. Zawiera on m.in. wykaz inwestycji w zakresie odpadów komunalnych (np. spalarni, instalacji do recyklingu, składowisk), które powstaną w regionie.

Ponowne uzgodnienie niezbędne

Zastrzeżenia do pośpiesznie przyjętego planu wniósł wojewoda i stwierdził jego nieważność. „Uchwała została podjęta z istotnym naruszeniem prawa w zakresie trybu jej podejmowania, czyli bez zaopiniowania projektu przez ministra środowiska w zakresie wprowadzonych do projektu zmian” – stwierdził wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera w rozstrzygnięciu nadzorczym. A taki obowiązek wynika z art. 36 ust. 6b ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz.U. z 2016 r. poz. 1987 ze zm.). Przepis ten wskazuje, że dokonanie przez sejmik zmian w planie inwestycyjnym uzgodnionym z ministrem środowiska oraz w pozostałej części wojewódzkiego planu gospodarki odpadami (WPGO), która odnosi się do inwestycji, wymaga ponownego uzgodnienia z ministrem.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane