statystyki

Nawet przy śmieciach pośpiech nie popłaca. Zagrożone miliardy

autor: Urszula Mirowska-Łoskot22.02.2017, 09:45; Aktualizacja: 22.02.2017, 11:04
Kosze na śmieci

Zastrzeżenia do pośpiesznie przyjętego planu wniósł wojewoda i stwierdził jego nieważnośćźródło: ShutterStock

Do końca 2016 roku był czas na uchwalenie wojewódzkich planów gospodarki odpadami. Przyjmowano je jednak w ostatniej chwili. Niektóre uchwały zostały podjęte niezgodnie z przepisami.

Tak jest w przypadku województwa mazowieckiego, gdzie plan został uchwalony przez sejmik 19 grudnia 2016 r. Zawiera on m.in. wykaz inwestycji w zakresie odpadów komunalnych (np. spalarni, instalacji do recyklingu, składowisk), które powstaną w regionie.

Ponowne uzgodnienie niezbędne

Zastrzeżenia do pośpiesznie przyjętego planu wniósł wojewoda i stwierdził jego nieważność. „Uchwała została podjęta z istotnym naruszeniem prawa w zakresie trybu jej podejmowania, czyli bez zaopiniowania projektu przez ministra środowiska w zakresie wprowadzonych do projektu zmian” – stwierdził wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera w rozstrzygnięciu nadzorczym. A taki obowiązek wynika z art. 36 ust. 6b ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz.U. z 2016 r. poz. 1987 ze zm.). Przepis ten wskazuje, że dokonanie przez sejmik zmian w planie inwestycyjnym uzgodnionym z ministrem środowiska oraz w pozostałej części wojewódzkiego planu gospodarki odpadami (WPGO), która odnosi się do inwestycji, wymaga ponownego uzgodnienia z ministrem.


Pozostało jeszcze 71% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane