statystyki

Opłata za śmieci z domków letniskowych tylko okresowa

autor: Urszula Mirowska-Łoskot15.02.2017, 17:00
śmieci

Gminy muszą zorganizować odbieranie odpadów od właścicieli nieruchomościźródło: ShutterStock

Radni mogą uzależnić opłaty za odpady z nieruchomości niezamieszkanych tylko od okresu, w którym one powstają. Tak wynika z wczorajszego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Sprawa dotyczyła uchwały w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy. Rada określiła w nim zasady dotyczące rodzajów i minimalnej pojemności pojemników przeznaczonych do zbierania odpadów komunalnych na terenie nieruchomości. Wyodrębniła w nim także zasady pobierania opłat od właścicieli nieruchomości niezamieszkanych, na których powstają śmieci.

Z jej zapisami nie zgodził się Marcin T., współwłaściciel nieruchomości stanowiącej działki o funkcji letniskowej, zabudowanej budynkiem mieszkalnym. Wezwał radę gminy do usunięcia naruszenia prawa spowodowanego uchwałą. Z przepisów wynika, że gminy są obowiązane do zorganizowania odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy. Natomiast na podstawie art. 6c ust. 2 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 250 ze zm.) rada może, w drodze uchwały stanowiącej akt prawa miejscowego, postanowić o odbieraniu odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne. Tym samym ustawodawca wprowadził podział na nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy, i na takie, w których nikt nie mieszka, ale powstają na nich odpady komunalne.


Pozostało jeszcze 44% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane