statystyki

Wywóz śmieci: Reorganizacja spółki pozwala na udzielenie zamówień in-house

autor: Sławomir Wikariak08.02.2017, 07:30; Aktualizacja: 08.02.2017, 10:37
Kosze na śmieci

Są dwa sposoby liczenia tego udziału procentowego. Zgodnie z pierwszym uwzględnia się średni przychód osiągnięty przez osobę prawną w odniesieniu do usług, dostaw lub robót budowlanych za trzy lata poprzedzające udzielenie zamówieniaźródło: ShutterStock

Urząd Miasta Tarnowa ma prawo przekazać z wolnej ręki zamówienie na wywóz odpadów własnej spółce komunalnej – uznała Krajowa Izba Odwoławcza. To pierwszy wyrok dotyczący obowiązującej od początku roku procedury zamówień in-house.

Nowe przepisy pozwalają gminom udzielać zamówień kontrolowanym przez siebie spółkom z pominięciem procedur konkurencyjnych. I właśnie na te regulacje powołali się tarnowscy urzędnicy, informując o zamiarze zawarcia umowy z wolnej ręki z Miejskim Przedsiębiorstwem Gospodarki Komunalnej.

Decyzja została zakwestionowana w odwołaniu złożonym do Krajowej Izby Odwoławczej przez spółkę Trans-Formers Karpatia, którą wsparły dwie inne firmy zajmujące się wywozem odpadów. Przedsiębiorcy przekonywali wspólnie, że nie spełniono warunków wynikających z przepisów. Wymagają one m.in., by spółka komunalna ponad 90 proc. działalności świadczyła na rzecz macierzystej gminy.

Są dwa sposoby liczenia tego udziału procentowego. Zgodnie z pierwszym uwzględnia się średni przychód osiągnięty przez osobę prawną w odniesieniu do usług, dostaw lub robót budowlanych za trzy lata poprzedzające udzielenie zamówienia. Tarnowskie MPGK nie spełniło tego warunku, gdyż świadczyło swe usługi także na komercyjnym rynku. Dlatego też odwołało się do drugiej z metod, czyli prognozy handlowej na przyszłość. Tę jednak można zastosować tylko w przypadku nowopowoływanych bądź też przekształcanych spółek. Tarnowskie MPGK twierdziło, że celowo przeszło reorganizację i od teraz skupi się prawie wyłącznie na pracy dla gminy.


Pozostało 46% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane