statystyki

Metropolia na razie tylko na Śląsku. Inne miasta muszą poczekać

autor: Urszula Mirowska-Łoskot13.02.2017, 07:24; Aktualizacja: 13.02.2017, 08:36
Katowice

Zgodnie z projektem to Rada Miasta Katowice będzie mogła wystąpić do ministra spraw wewnętrznych i administracji z wnioskiem o utworzenie związku metropolitalnego.źródło: ShutterStock

Przez przedłużające się prace legislacyjne może zabraknąć czasu na podjęcie działań, które pozwolą utworzyć metropolię już od 1 stycznia 2018 r. Rząd jednak zapewnia, że najwyżej zmieni terminy w projekcie ustawy o związku metropolitalnym w woj. śląskim, nad którym pracuje Sejm. Jego pierwsze czytanie odbyło się w piątek.

Z projektu wynika, że do zadań związku będzie należało m.in. kształtowanie polityki rozwoju, ładu przestrzennego oraz planowanie, integracja oraz rozwój publicznego transportu zbiorowego.

– Utworzenie związku umożliwi koordynację zadań, które dotychczas były rozproszone – zapewniał Tomasz Zdzikot, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.

Związek metropolitalny będzie otrzymywał dochody z budżetu państwa – 5 proc. udziału w podatku PIT od osób zamieszkałych na jego obszarze. Jego budżet wyniesie ok. 250 mln zł. Będzie także zasilany przez składki z budżetów tworzących go gmin.

Zgodnie z projektem to Rada Miasta Katowice będzie mogła wystąpić do ministra spraw wewnętrznych i administracji z wnioskiem o utworzenie związku metropolitalnego. Trzeba go złożyć za pośrednictwem wojewody śląskiego. Z kolei ten, nie później niż 30 dni od otrzymania wniosku, przekaże go, wraz ze swoją opinią, ministrowi spraw wewnętrznych. Na tej podstawie zostanie podjęte rozporządzenie przez Radę Ministrów, w którym zostaną określone granice, nazwa i siedziba władz związku. Sęk w tym, że zgodnie z obecną wersją projektu ustawy czas na wydanie rozporządzenia upływa 31 marca. Tylko na tej podstawie metropolia będzie mogła działać od 1 stycznia 2018 r. W innym wypadku jej powstanie zostanie przełożone na kolejny rok.


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane