statystyki

Miasta mają nowe sposoby na luźniejsze parkingi

autor: Jakub Styczyński04.02.2017, 11:30
parking słupek

Z wyliczeń opolskich urzędników wynika, że choć w ciągu roku mieszkańcy pobrali prawie pół miliona bezpłatnych biletów, to dzięki wprowadzonej innowacji miasto nie tylko nie traci pieniędzy, lecz każdego dnia zyskuje ok. 350 płatnych godzin postojowychźródło: ShutterStock

Władze większych miejscowości od lat borykają się z problemem niedoboru miejsc postojowych. Okazuje się, że skuteczne mogą być nie tylko podwyżki opłat za postój, lecz także wręcz odwrotne działania.

Rok temu w Opolu wprowadzono zwolnienie z opłat za parkowanie w pierwszych 15 minutach postoju. Ostatnio urzędnicy zebrali statystyki, które miały ocenić dokonaną zmianę. Efekt ich zaskoczył – okazało się, że wpływy z tytułu opłat za parkowanie wcale nie spadły. Wręcz przeciwnie – od stycznia do listopada 2016 r. miasto pobrało 2,17 mln zł. To nieco więcej niż w analogicznym okresie w 2015 r. (2,12 mln zł).

Jak działa wspomniane usprawnienie? Otóż kierowca pobiera z parkomatu bezpłatny bilet i dzięki niemu jest zwolniony z opłat, o ile oczywiście nie przekroczy 15 minut postoju. Gdy rok temu wprowadzano rozwiązanie, urzędnicy tłumaczyli, że ma ono przysłużyć się osobom, które potrzebują zrobić szybkie zakupy lub odprowadzić dziecko do przedszkola. Spodziewano się również większej rotacji w strefie płatnego parkowania.

Zysk, a nie strata


Pozostało jeszcze 70% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane