Ruszył nowy program Unii Europejskiej dotyczący wsparcia dla producentów warzyw i owoców. Polska, podobnie jak 12 innych krajów, ma jednak prawo do ograniczonych środków.

Chodzi o 165 milionów euro na wycofanie produktów z rynku. Nowy program Komisji przewiduje pomoc dla krajów, które najwięcej eksportują do Rosji. Limity dla poszczególnych państw uzależnione są też od wniosków, które zostały zgłoszone już wcześniej, w ramach poprzedniego programu unijnej pomocy w wysokości 125 milionów euro. Na tej podstawie Polska - zgodnie z rozporządzeniem Komisji - ma prawo zgłosić maksymalnie 18 750 ton jabłek i gruszek. "Widzieliśmy bardzo dużą liczbę wniosków z Polski w ramach pierwszego programu, tymczasem musimy patrzeć na ten problem z unijnej perspektywy, dlatego traktujemy te dwa programy wspólnie" - powiedział Polskiemu Radiu Roger Waite rzecznik Komisji do spraw rolnictwa.

Poza ustalonymi kwotami każdy kraj członkowski będzie miał dodatkową rezerwę w wysokości 3 tysięcy ton na wycofanie z rynku produktów uwzględnionych w programie. Podzielono je na cztery grupy: jabłka i gruszki, owoce cytrusowe, inne owoce w tym śliwki i winogrona oraz warzywa takie jak marchew, ogórki, papryka i pomidory.