Wysuszyło nam pola, ale w sadach bez strat

autor: Marek Chądzyński31.07.2018, 07:53; Aktualizacja: 31.07.2018, 08:18
Dobry rok będą mieli szczególnie plantatorzy gruszek i śliwek

Dobry rok będą mieli szczególnie plantatorzy gruszek i śliwekźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Zbiory zbóż będą w tym roku o ok. 14 proc. mniejsze niż w poprzednim. Za to owoce obrodziły wyjątkowo.

Żniwa będą słabsze z kilku powodów, z których jednym z najważniejszych jest susza, z jaką rolnicy borykali się w maju i w czerwcu. Według Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi problem jest poważny, a straty zanotowano już na ok. 2 mln ha upraw. Szef resortu Jan Krzysztof Ardanowski zapowiadał w ubiegłym tygodniu, że na dzisiejszym posiedzeniu rząd zajmie się sprawą rekompensat dla rolników, których najbardziej dotknęła klęska. Ministrowie mają określić, ile pieniędzy z budżetu trzeba będzie przeznaczyć na pomoc, ale też jakimi narzędziami miałaby ona być udzielana.

Na razie szacunki dotyczące tegorocznych zbiorów, które uwzględniają już problem braku wody, podał GUS. Wynika z nich, że największy spadek – aż o 35 proc. – będzie w przypadku pszenżyta zasianego wiosną tego roku. Jednak w skali zbiorów wszystkich zbóż to akurat nie odgrywa największej roli (rocznie rolnicy zbierają go nieco ponad 500 tys. t). Najważniejsza w strukturze produkcji jest pszenica ozima. Tu też zbiory będą mniejsze, bo wyniosą ok. 8,4 mln t, co jest wielkością o 16 proc. mniejszą od tej z 2017 r. Zauważalny spadek odnotują też ci, którzy pszenżyto zasiali jesienią. W ich przypadku żniwa będą gorsze o około jedną piątą.


Pozostało jeszcze 73% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane