statystyki

Wysuszyło nam pola, ale w sadach bez strat

autor: Marek Chądzyński31.07.2018, 07:53; Aktualizacja: 31.07.2018, 08:18
Dobry rok będą mieli szczególnie plantatorzy gruszek i śliwek

Dobry rok będą mieli szczególnie plantatorzy gruszek i śliwekźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Zbiory zbóż będą w tym roku o ok. 14 proc. mniejsze niż w poprzednim. Za to owoce obrodziły wyjątkowo.

Żniwa będą słabsze z kilku powodów, z których jednym z najważniejszych jest susza, z jaką rolnicy borykali się w maju i w czerwcu. Według Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi problem jest poważny, a straty zanotowano już na ok. 2 mln ha upraw. Szef resortu Jan Krzysztof Ardanowski zapowiadał w ubiegłym tygodniu, że na dzisiejszym posiedzeniu rząd zajmie się sprawą rekompensat dla rolników, których najbardziej dotknęła klęska. Ministrowie mają określić, ile pieniędzy z budżetu trzeba będzie przeznaczyć na pomoc, ale też jakimi narzędziami miałaby ona być udzielana.

Na razie szacunki dotyczące tegorocznych zbiorów, które uwzględniają już problem braku wody, podał GUS. Wynika z nich, że największy spadek – aż o 35 proc. – będzie w przypadku pszenżyta zasianego wiosną tego roku. Jednak w skali zbiorów wszystkich zbóż to akurat nie odgrywa największej roli (rocznie rolnicy zbierają go nieco ponad 500 tys. t). Najważniejsza w strukturze produkcji jest pszenica ozima. Tu też zbiory będą mniejsze, bo wyniosą ok. 8,4 mln t, co jest wielkością o 16 proc. mniejszą od tej z 2017 r. Zauważalny spadek odnotują też ci, którzy pszenżyto zasiali jesienią. W ich przypadku żniwa będą gorsze o około jedną piątą.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane