Chętnie płacimy za filmy. Ale piratom

autor: Sylwia Czubkowska22.06.2017, 07:43; Aktualizacja: 22.06.2017, 08:08
Mężczyzna korzystajacy z Internetu

Mężczyzna korzystajacy z Internetuźródło: ShutterStock

Większa oferta na legalnym rynku nakręca biznes nielegalnym serwisom. I to tak, że straty całej polskiej gospodarki z tego powodu idą w miliardy.

3 mld zł straty dla całego PKB, w tym 836 mln strat dla Skarbu Państwa i 27,5 tys. utraconych lub niepowstałych miejsc pracy – takie wnioski płyną z raportu przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte na zlecenie Stowarzyszenia Kreatywna Polska. – Oczywiście te 3 mld zł to strata wynikająca z tzw. efektu mnożnikowego. Czyli to nie tylko 900 mln zł, które użytkownicy w ostatnim roku zapłacili serwisom oferujących ukradzione treści. Ale także straty wynikające z tego, że część z nich nie wydała tych pieniędzy legalnie. Nie wsparły one rozwoju kultury, tworzenia nowych dzieł, nie dały miejsc pracy, nie odprowadzono od nich podatków – tłumaczy Julia Patorska z Deloitte.

Z nielegalnych źródeł korzysta już co drugi internauta między 15. i 75. rokiem życia, czyli ponad 12 mln ludzi. Jak duży jest to problem i jak bardzo mocno uwiera legalnych nadawców, widać choćby po rynku wideo. „Pirat to po prostu źle obsłużony klient” – tak kilka tygodni temu zapewniał Maciej Sojka, dyrektor zarządzający platformy VoD ShowMax. – Po trzech miesiącach naszej obecności na rynku widzimy już niezbicie, że Polacy chcą oglądać filmy i seriale legalnie – dodawał i opowiadał o największych hitach kanału: satyrycznym „Uchu Prezesa” i „Opowieści podręcznej” wyprodukowanej przez amerykańskie Hulu.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane