statystyki

Handel podróbkami karalny, nawet gdy mają inną nazwę niż oryginały

autor: Sławomir Wikariak06.07.2017, 19:00
prawo, przepisy, sąd, wyrok, orzeczenie

Prokuratura wniosła akt oskarżenia przeciwko sprzedawcy, oskarżając go początkowo o występki z dwóch ustaw: o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji oraz o prawie autorskim i prawach pokrewnych.źródło: ShutterStock

Niecodzienny kształt krzesła może podlegać ochronie prawnoautorskiej. Naruszeniem prawa będzie wówczas sam handel kopiami takich mebli, nawet gdy będą one sprzedawane pod inną nazwą.

Do prokuratury zgłosiła się firma, która ma w ofercie krzesła wykonane według projektu znanego artysty. Są one podrabiane przez chińskiego producenta, a następnie sprzedawane na całym świecie. Zawiadomienie dotyczyło polskiego sprzedawcy, który nabył meble w Chinach i oferował je następnie w naszym kraju w cenie kilkukrotnie niższej od oryginałów.

Prokuratura wniosła akt oskarżenia przeciwko sprzedawcy, oskarżając go początkowo o występki z dwóch ustaw: o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (wprowadzenie do obrotu kopii produktu co mogło wprowadzać klientów w błąd) oraz o prawie autorskim i prawach pokrewnych (rozpowszechnianie cudzego utworu oraz nabywanie nośników utworów). Pierwszy z zarzutów upadł w pierwszej instancji. Sąd uznał za to, że projekt znanego artysty stanowi utwór w rozumieniu ustawy o prawie autorskim (t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 880 ze zm.). Dlatego też nabycie krzeseł i ich dalsza odsprzedaż podlegają odpowiedzialności karnej z art. 116 i 118 ustawy.


Pozostało jeszcze 60% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane