statystyki

Chętnie płacimy za filmy. Ale piratom

autor: Sylwia Czubkowska22.06.2017, 07:43; Aktualizacja: 22.06.2017, 08:08
Mężczyzna korzystajacy z Internetu

Mężczyzna korzystajacy z Internetuźródło: ShutterStock

Większa oferta na legalnym rynku nakręca biznes nielegalnym serwisom. I to tak, że straty całej polskiej gospodarki z tego powodu idą w miliardy.

3 mld zł straty dla całego PKB, w tym 836 mln strat dla Skarbu Państwa i 27,5 tys. utraconych lub niepowstałych miejsc pracy – takie wnioski płyną z raportu przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte na zlecenie Stowarzyszenia Kreatywna Polska. – Oczywiście te 3 mld zł to strata wynikająca z tzw. efektu mnożnikowego. Czyli to nie tylko 900 mln zł, które użytkownicy w ostatnim roku zapłacili serwisom oferujących ukradzione treści. Ale także straty wynikające z tego, że część z nich nie wydała tych pieniędzy legalnie. Nie wsparły one rozwoju kultury, tworzenia nowych dzieł, nie dały miejsc pracy, nie odprowadzono od nich podatków – tłumaczy Julia Patorska z Deloitte.

Z nielegalnych źródeł korzysta już co drugi internauta między 15. i 75. rokiem życia, czyli ponad 12 mln ludzi. Jak duży jest to problem i jak bardzo mocno uwiera legalnych nadawców, widać choćby po rynku wideo. „Pirat to po prostu źle obsłużony klient” – tak kilka tygodni temu zapewniał Maciej Sojka, dyrektor zarządzający platformy VoD ShowMax. – Po trzech miesiącach naszej obecności na rynku widzimy już niezbicie, że Polacy chcą oglądać filmy i seriale legalnie – dodawał i opowiadał o największych hitach kanału: satyrycznym „Uchu Prezesa” i „Opowieści podręcznej” wyprodukowanej przez amerykańskie Hulu.


Pozostało jeszcze 61% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane