Pracodawca ma prawo żądać od pracownika odpowiedniego używania komputera i określonego ubioru w firmie, może też kontrolować jego czas pracy.
KLIKNIJ NA ZDJĘCIE, ABY PRZEJŚĆ DO GALERII.
1
Zakaz jedzenia i picia przy biurku
Pracodawca ma także prawo dbać, aby powierzony pracownikowi sprzęt nie został zniszczony. Ze względu na ochronę maszyn, urządzeń czy narzędzi (np. klawiatury komputera) szef może wprowadzić zakaz picia wody, herbaty i innych napojów oraz spożywania posiłków przy biurkach.
Pracodawca nie może jednak wprowadzić całkowitego zakazu jedzenia czy picia, gdyż stanowiłoby to naruszenie praw pracowników. Powinien w takim wypadku wskazać pracownikom odpowiednie pomieszczenia - na przykład pomieszczenia socjalne, kącik bufetowy czy stołówkę.
Przepisy bhp nakłada bowiem na pracodawcę obowiązek zapewnienia podwładnym pomieszczeń do spożywania posiłków (jadalni), jeżeli firma zatrudnia powyżej 20 pracowników na jednej zmianie. W przypadku, gdy zakład jest mniejszy, pracodawca powinien im zapewnić takie pomieszczenie, o ile pracownicy są narażeni na kontakt ze szkodliwymi środkami chemicznymi lub promieniotwórczymi, materiałami biologicznie zakaźnymi albo przy pracach szczególnie brudzących.
ShutterStock
2
Szef powie, jak się ubrać do pracy
Co więcej, pracodawca może kontrolować także wygląd pracownika w firmie, jeżeli jest to uzasadnione rodzajem i charakterem wykonywanej pracy. Takim powodem może być przykładowo bezpośrednia styczność z klientem, ważny zwłaszcza w przypadku urzędów lub firm, które bazują na kontaktach swoich pracowników z kontrahentami, gdzie wygląd pracowników ma bezpośredni wpływ na interesy firmy.
Firma może więc w przepisach wewnątrzzakładowych, w regulaminie pracy lub też bezpośrednio w umowie o pracę określić, jaki powinien być ubiór pracownika, a ten powinien przestrzegać narzuconych zasad wyglądu. I w konsekwencji, za łamanie ustalonego sposobu ubierania pracownik może zostać ukarany, ale tylko za złamanie ustalonych norm - nie można ukarać osoby, której kolor krawata nie odpowiada przełożonemu. Co grozi za nieodpowiedni strój w miejscu pracy, dowiesz się tutaj>>
ShutterStock
3
Pracodawca powie, kiedy wyjść z pracy
Pracodawca ma pod kontrolą także sposób, w jaki pracują podwładni, w tym na ilość godzin poświęconych na wykonywanie obowiązków. Pracownik ma bowiem obowiązek stawiać się do pracy w określonym czasie i miejscu, ale także ma zakaz opuszczania zakładu przed końcem czasu pracy. Co grozi pracownikowi za spóźnianie się do pracy - dowiesz się tutaj>>
To od decyzji pracodawcy zależy więc, czy pozwoli pracownikowi zrobić sobie przerwę w pracy (chyba że chodzi o korzystanie z zagwarantowanych pracownikom przerw w pracy, o których dowiesz się tutaj>> lub opuścić stanowisko pracy nieco wcześniej.
To od decyzji pracodawcy zależy więc, czy pozwoli pracownikowi zrobić sobie przerwę w pracy (chyba że chodzi o korzystanie z zagwarantowanych pracownikom przerw w pracy, o których dowiesz się tutaj>> lub opuścić stanowisko pracy nieco wcześniej.">
ShutterStock
4
Praca nadliczbowa
Pracodawca może też zmusić pracownika do zostania w pracy w godzinach nadliczbowych. Jednak szef może zlecić podwładnemu godziny nadliczbowe tylko w szczególnych przypadkach, a mianowicie, gdy:
- zachodzi konieczność prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowisk,
- zachodzi konieczność usunięcia awarii,
- jest to podyktowane szczególnymi potrzebami pracodawcy.
Praca w godzinach nadliczbowych łączy się z dodatkowym wynagrodzeniem oraz dodatkiem, który wynosi 50 procent wynagrodzenia, jeżeli praca odbywa się w zwykły dzień pracy oraz 100 procent wynagrodzenia, jeżeli praca odbywa się w święta, niedziele czy nocą. Zamiast płacić pracodawca może także wysłać pracownika na wolne w zamian za spędzone w pracy dodatkowe godziny.
6 rzeczy, do których pracodawca może zmusić pracownika>>
Na takich samych zasadach jak nadgodziny, pracodawca może pracownikowi zlecić pracę w dniu wolnym, w tym w sobotę. Za pracę w sobotę pracownik otrzyma dni wolne do końca okresu rozliczeniowego.
Jednak jeżeli w pracującą sobotę zatrudniony świadczył pracę na przykład przez 11 godzin - przy ośmiogodzinnym dniu pracy - to 9, 10 i 11 godzina będą stanowić godziny nadliczbowe, za które przysługuje oprócz normalnego wynagrodzenia dodatek w wysokości 50 proc. wynagrodzenia za każdą ponadwymiarową godzinę pracy.
Natomiast w przypadku, gdy pracownik świadczący pracę w dniu dla niego wolnym przekroczył średniotygodniową normę czasu pracy - przy czterdziestogodzinnym tygodniu pracy - ma prawo do normalnego wynagrodzenia, a dodatek za każdą godzinę pracy nadliczbowej rośnie do 100 proc.
Na takich samych zasadach jak nadgodziny, pracodawca może pracownikowi zlecić pracę w dniu wolnym, w tym w sobotę. Za pracę w sobotę pracownik otrzyma dni wolne do końca okresu rozliczeniowego.
Jednak jeżeli w pracującą sobotę zatrudniony świadczył pracę na przykład przez 11 godzin - przy ośmiogodzinnym dniu pracy - to 9, 10 i 11 godzina będą stanowić godziny nadliczbowe, za które przysługuje oprócz normalnego wynagrodzenia dodatek w wysokości 50 proc. wynagrodzenia za każdą ponadwymiarową godzinę pracy.
Natomiast w przypadku, gdy pracownik świadczący pracę w dniu dla niego wolnym przekroczył średniotygodniową normę czasu pracy - przy czterdziestogodzinnym tygodniu pracy - ma prawo do normalnego wynagrodzenia, a dodatek za każdą godzinę pracy nadliczbowej rośnie do 100 proc.">
ShutterStock
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję