Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

6 uprawnień przysługujących zwolnionemu pracownikowi

Ten tekst przeczytasz w mniej niż minutę
Jaki okres wypowiedzenia Przede wszystkim, jeżeli pracownik jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę - czyli nie pracuje na umowie zlecenia, o dzieło czy na podstawie działalności gospodarczej - to po zwolnieniu ma prawo do okresu wypowiedzenia. Jest on uzależniony od stażu pracy u danego pracodawcy oraz od rodzaju umowy o pracę, na jakiej zatrudniony jest pracownik. Największą ochroną charakteryzuje się umowa o pracę na czas nieokreślony. Okres wypowiedzenia wynosi w tym wypadku: - 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy, - 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy, - 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata. W przypadku umowy na czas nieokreślony okres wypowiedzenia może ulec wydłużeniu lub skróceniu - kiedy, przeczytasz tutaj>> Od przyszłego roku zmienią się natomiast przepisy w sprawie wypowiadania umowy na czas określony. Teraz co do zasady w ogóle się jej nie wypowiada przed okresem, na który została zawarta, chyba, że została zawarta na okres dłuższy niż 6 miesięcy lub jeśli zastrzeżenie takie zostało zamieszczone w samej umowie - wtedy okres wypowiedzenia wynosi 2 tygodnie. Nowe przepisy zakładają, że długość okresu wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony będzie uzależniona od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy - tak jak w przypadku umowy zawartej na czas nieokreślony. Tyle samo jak przy umowie stałej będą też odpowiednio wynosić okresy wypowiedzenia. Więcej o tym, jakie zmiany nastąpią w zawieraniu umów o pracę od 2016 roku, przeczytasz tutaj>> Dalej: umowa na zastępstwo ma (i będzie miała) okres wypowiedzenia wynoszący 3 dni, z kolei przy umowie na na okres próbny okres wypowiedzenia wynosi: - 3 dni robocze, jeśli okres próbny przekracza 2 tygodnie, - 1 tydzień, jeśli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie, - 2 tygodnie, jeśli okres próbny wynosi 3 miesiące.
Jaki okres wypowiedzenia Przede wszystkim, jeżeli pracownik jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę - czyli nie pracuje na umowie zlecenia, o dzieło czy na podstawie działalności gospodarczej - to po zwolnieniu ma prawo do okresu wypowiedzenia. Jest on uzależniony od stażu pracy u danego pracodawcy oraz od rodzaju umowy o pracę, na jakiej zatrudniony jest pracownik. Największą ochroną charakteryzuje się umowa o pracę na czas nieokreślony. Okres wypowiedzenia wynosi w tym wypadku: - 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy, - 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy, - 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata. W przypadku umowy na czas nieokreślony okres wypowiedzenia może ulec wydłużeniu lub skróceniu - kiedy, przeczytasz tutaj>> Od przyszłego roku zmienią się natomiast przepisy w sprawie wypowiadania umowy na czas określony. Teraz co do zasady w ogóle się jej nie wypowiada przed okresem, na który została zawarta, chyba, że została zawarta na okres dłuższy niż 6 miesięcy lub jeśli zastrzeżenie takie zostało zamieszczone w samej umowie - wtedy okres wypowiedzenia wynosi 2 tygodnie. Nowe przepisy zakładają, że długość okresu wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony będzie uzależniona od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy - tak jak w przypadku umowy zawartej na czas nieokreślony. Tyle samo jak przy umowie stałej będą też odpowiednio wynosić okresy wypowiedzenia. Więcej o tym, jakie zmiany nastąpią w zawieraniu umów o pracę od 2016 roku, przeczytasz tutaj>> Dalej: umowa na zastępstwo ma (i będzie miała) okres wypowiedzenia wynoszący 3 dni, z kolei przy umowie na na okres próbny okres wypowiedzenia wynosi: - 3 dni robocze, jeśli okres próbny przekracza 2 tygodnie, - 1 tydzień, jeśli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie, - 2 tygodnie, jeśli okres próbny wynosi 3 miesiące. / ShutterStock

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję

Powiązane

Reklama

Komentarze(2)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • ff
  2015-11-17 08:30:11
  kiepska spraww
  0
 • Magda
  2015-11-17 23:43:03
  Od dłuższego czasu czytam Państwa artykuły są bardzo interesujące, jednakże zastanawiam się czy przed publikacją ktoś je redaguje. Kolejny raz znalazłam błąd. Ostatnio osobę zatrudnioną na podstawie umowy zlecenie nazwaliście pracownikiem, a teraz chyba powinno być z pracownikiem a nie "rozstaje się z pracownikom "
  0
Reklama
Reklama

Zobacz więcej