Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

6 uprawnień przysługujących zwolnionemu pracownikowi

Jaki okres wypowiedzenia Przede wszystkim, jeżeli pracownik jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę - czyli nie pracuje na umowie zlecenia, o dzieło czy na podstawie działalności gospodarczej - to po zwolnieniu ma prawo do okresu wypowiedzenia. Jest on uzależniony od stażu pracy u danego pracodawcy oraz od rodzaju umowy o pracę, na jakiej zatrudniony jest pracownik. Największą ochroną charakteryzuje się umowa o pracę na czas nieokreślony. Okres wypowiedzenia wynosi w tym wypadku: - 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy, - 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy, - 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata. W przypadku umowy na czas nieokreślony okres wypowiedzenia może ulec wydłużeniu lub skróceniu - kiedy, przeczytasz tutaj>> Od przyszłego roku zmienią się natomiast przepisy w sprawie wypowiadania umowy na czas określony. Teraz co do zasady w ogóle się jej nie wypowiada przed okresem, na który została zawarta, chyba, że została zawarta na okres dłuższy niż 6 miesięcy lub jeśli zastrzeżenie takie zostało zamieszczone w samej umowie - wtedy okres wypowiedzenia wynosi 2 tygodnie. Nowe przepisy zakładają, że długość okresu wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony będzie uzależniona od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy - tak jak w przypadku umowy zawartej na czas nieokreślony. Tyle samo jak przy umowie stałej będą też odpowiednio wynosić okresy wypowiedzenia. Więcej o tym, jakie zmiany nastąpią w zawieraniu umów o pracę od 2016 roku, przeczytasz tutaj>> Dalej: umowa na zastępstwo ma (i będzie miała) okres wypowiedzenia wynoszący 3 dni, z kolei przy umowie na na okres próbny okres wypowiedzenia wynosi: - 3 dni robocze, jeśli okres próbny przekracza 2 tygodnie, - 1 tydzień, jeśli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie, - 2 tygodnie, jeśli okres próbny wynosi 3 miesiące.
Jaki okres wypowiedzenia Przede wszystkim, jeżeli pracownik jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę - czyli nie pracuje na umowie zlecenia, o dzieło czy na podstawie działalności gospodarczej - to po zwolnieniu ma prawo do okresu wypowiedzenia. Jest on uzależniony od stażu pracy u danego pracodawcy oraz od rodzaju umowy o pracę, na jakiej zatrudniony jest pracownik. Największą ochroną charakteryzuje się umowa o pracę na czas nieokreślony. Okres wypowiedzenia wynosi w tym wypadku: - 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy, - 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy, - 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata. W przypadku umowy na czas nieokreślony okres wypowiedzenia może ulec wydłużeniu lub skróceniu - kiedy, przeczytasz tutaj>> Od przyszłego roku zmienią się natomiast przepisy w sprawie wypowiadania umowy na czas określony. Teraz co do zasady w ogóle się jej nie wypowiada przed okresem, na który została zawarta, chyba, że została zawarta na okres dłuższy niż 6 miesięcy lub jeśli zastrzeżenie takie zostało zamieszczone w samej umowie - wtedy okres wypowiedzenia wynosi 2 tygodnie. Nowe przepisy zakładają, że długość okresu wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony będzie uzależniona od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy - tak jak w przypadku umowy zawartej na czas nieokreślony. Tyle samo jak przy umowie stałej będą też odpowiednio wynosić okresy wypowiedzenia. Więcej o tym, jakie zmiany nastąpią w zawieraniu umów o pracę od 2016 roku, przeczytasz tutaj>> Dalej: umowa na zastępstwo ma (i będzie miała) okres wypowiedzenia wynoszący 3 dni, z kolei przy umowie na na okres próbny okres wypowiedzenia wynosi: - 3 dni robocze, jeśli okres próbny przekracza 2 tygodnie, - 1 tydzień, jeśli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie, - 2 tygodnie, jeśli okres próbny wynosi 3 miesiące. / ShutterStock

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Powiązane

Reklama

Reklama

Komentarze(2)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • ff
  2015-11-17 08:30:11
  kiepska spraww
  0
 • Magda
  2015-11-17 23:43:03
  Od dłuższego czasu czytam Państwa artykuły są bardzo interesujące, jednakże zastanawiam się czy przed publikacją ktoś je redaguje. Kolejny raz znalazłam błąd. Ostatnio osobę zatrudnioną na podstawie umowy zlecenie nazwaliście pracownikiem, a teraz chyba powinno być z pracownikiem a nie "rozstaje się z pracownikom "
  0

Reklama

Reklama
Reklama

Zobacz więcej

image for background

Przejdź do strony głównej