Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Czym jest ołówkowe i deputat - czyli przywileje pracowników w Polsce

Posiłek regeneracyjny i deputat węgla Ostatnio głośno jest o przywilejach górniczych, a to dlatego, że resort gospodarki chce je ograniczyć.>> Chodzi głownie o deputat węglowy, który drenuje budżety pogrążonych w tarapatach spółek węglowych. Na mocy obowiązujących przepisów emerytom-górnikom przysługuje dożywotnio od 2,5 lub 3 ton węgla rocznie. Zamiast węgla górnik może zdecydować się na wzięcie gotówki: według obecnych stawek przysługuje mu 597 zł za tonę. Jak wylicza resort gospodarki, z węglowego przywileju korzysta ponad 250 tys. emerytów, a jego roczny koszt to 355 mln zł. Z kolei czynnym pracownikom przysługuje 6-8 ton węgla rocznie z tytułu deputatu. Górnicy mają również prawo do wyższej i wcześniejszej emerytury (po 25 latach pracy pod ziemią stale i w pełnym wymiarze czasu pracy, świadczenie zwiększone jest o 1,8 proc.). Oprócz tego, tzw. Karta Górnika zapewnia górnikom dodatkowe pensje, tzw. barbórkowe wypłacane z okazji Dnia Górnika obchodzonego 4 grudnia, "trzynastkę", a jeśli kopalnia wypracuje określony zysk w danym roku górnicy mogą dostać również "czternastkę". Do tego dochodzą nagrody jubileuszowe, premie i dodatki za pracę w nocy. Górnicy mają także skrócony do 7 godzin czas pracy, a w ciągu dnia powinni otrzymać posiłek regeneracyjny z racji uciążliwej pracy. Ponadto mogą korzystać z dopłat do wakacyjnych biletów kolejowych, z tzw. ołówkowego (pieniądze na wyprawę szkolną), żądać zwrotu za pranie czy reperowanie odzieży roboczej.
Posiłek regeneracyjny i deputat węgla Ostatnio głośno jest o przywilejach górniczych, a to dlatego, że resort gospodarki chce je ograniczyć.>> Chodzi głownie o deputat węglowy, który drenuje budżety pogrążonych w tarapatach spółek węglowych. Na mocy obowiązujących przepisów emerytom-górnikom przysługuje dożywotnio od 2,5 lub 3 ton węgla rocznie. Zamiast węgla górnik może zdecydować się na wzięcie gotówki: według obecnych stawek przysługuje mu 597 zł za tonę. Jak wylicza resort gospodarki, z węglowego przywileju korzysta ponad 250 tys. emerytów, a jego roczny koszt to 355 mln zł. Z kolei czynnym pracownikom przysługuje 6-8 ton węgla rocznie z tytułu deputatu. Górnicy mają również prawo do wyższej i wcześniejszej emerytury (po 25 latach pracy pod ziemią stale i w pełnym wymiarze czasu pracy, świadczenie zwiększone jest o 1,8 proc.). Oprócz tego, tzw. Karta Górnika zapewnia górnikom dodatkowe pensje, tzw. barbórkowe wypłacane z okazji Dnia Górnika obchodzonego 4 grudnia, "trzynastkę", a jeśli kopalnia wypracuje określony zysk w danym roku górnicy mogą dostać również "czternastkę". Do tego dochodzą nagrody jubileuszowe, premie i dodatki za pracę w nocy. Górnicy mają także skrócony do 7 godzin czas pracy, a w ciągu dnia powinni otrzymać posiłek regeneracyjny z racji uciążliwej pracy. Ponadto mogą korzystać z dopłat do wakacyjnych biletów kolejowych, z tzw. ołówkowego (pieniądze na wyprawę szkolną), żądać zwrotu za pranie czy reperowanie odzieży roboczej. / ShutterStock

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Powiązane

Komentarze(19)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • nędza spędza sen z powiek
  2014-06-26 19:59:55
  a ja się pytam... gdzie zdjęcie pracowników urzędów skarbowych?!
  przecież zarabiają grubą kasę- średnia 4000 albo może już nawet 5000 zł, dodatki, sratki wieczna nagonka w prasie... a teraz nikt ich nie wymienił?! a wiecie dlaczego?! bo zarabiają 1500-2000 i maja pensję zamrożoną od kilku lat i nie ma co wymieniać ich przywilejów bo jedyne czym mogą się pochwalić to nędzą która ich dopadła!!!
  aaaa!!! przepraszam!!! oczywiście młodzi i wykształceni w US mogą się pochwalić swoim przywilejem w US- umową zleceniem co miesiąc za najniższą krajową
  1
 • cmok
  2014-06-22 22:21:21
  a w prywatnej firmie dostaje się dodatkową pensję w grudniu / 13 stka?/ prywatną opiekę medyczną za 30 zł miesięcznie dla całej rodziny, fundusz emerytalny /opłaca firma, pracownik płaci podatek/, zajęcia językowe dla dzieci, dowóz do pracy firmowym autobusem, wczasy pod gruszą, 2 razy w roku imprezy dla pracowników, prezenty na jubileusz.
  A aktorzy pracują w teatrze tylko 2 godziny na tydzień na scenie.
  A strażacy śpią w pracy i czekają na alarm.
  A lekarze dostają 2000 za jeden dyżur.
  A sędziowie idą na urlopy zdrowotne i nie płacą składek na ZUS
  A rolnicy nie płacą podatku dochodowego, tylko rolny.
  A mi obiecywali emeryturę na Majorce po 30 latach pracy a teraz wszystko zabrali
  Każda branża ma jakieś przywileje, plusy, minusy.
  Trzeba było w 89 roku wszystko rozwalić i budować na nowo prawo, no ale chętnych do odpowiedzialności nie było. Teraz za to są tacy, którzy stale jątrzą i napuszczają jednych ludzi na drugich. Smutne. Oto Polska właśnie
  1
 • pol anka
  2014-06-22 23:57:22
  od zmiany systemu gospodarowania minęło 25 lat, czy udało się ograniczyć wachlarz dodatków dla różnych grup zawodowych, może tak. Na pewno z całą bezwzględnością potraktowano pracowników z firm prywatnych. W stosunku do nich państwo używa słowa "może" np. można tworzyć fundusz socjalny. Bulwersujące są przywileje policjantów, sędziów, nauczycieli, kolejarzy, górników dla tych co żadnych przywilejów nie mają. Należy wprowadzić jedno ważne rozróżnienie, część zawodów opłacanych jest z budżetu państwa, a inne nie. Dla opłacanych z budżetu państwa pracodawcą jest państwo dla pozostałych zakład pracy, przedsiębiorstwo. Jeśli górnik, posiada szczególne uprawnienia emerytalne, wykraczające poza powszechny system obowiązujący pozostałych pracowników, to może ten który nadał im taki przywilej wytłumaczy dlaczego i SKĄD POCHODZĄ ŚRODKI FINANSOWE na utrzymywanie tego przywileju. Bo być może rzesza 300 tyś. emerytów górniczych zabiera środki zgromadzone w ZUS-ie dla siebie kosztem sprzątaczek, kasjerek. Może to zwykłe pasożytnictwo i przekręt. A CÓŻ PRZESZKADZA górnikom wydobyć te 9 ton "przywileju" i zawieźć do domu, zwalić do piwnicy. A cóż przeszkadza tej godnej braci górniczej wydobyć dla swoich emerytów po te 3 tony więcej i zawieźć do domu i zwalić do piwnicy. A tu jest pies pogrzebany ONI chcą pieniądze, nie chcą węgla, nie chcą deputatu ONI chcą kasę, nie interesuje ich czy kopalnia sprzeda węgiel by im DAĆ pieniądze, ONI chcą kasę. A w czym ONI są lepsi ode mnie, mój pracodawca jak nie zarobi, to rozwiąże ze mną umowę i cześć pieśni. Buzek kupił u górników nie spokój dla Narodu, rozdając odprawy, Buzek kupił sobie poparcie wyborcze Ślązaków, a dołożył cegiełkę do głodowych emerytur nieuprzywilejowanych
  0
 • qwerty
  2014-06-22 10:01:31
  A gdzie dziennikarze z PIT tylko od 50% przychodów ? A gdzie brak PIT dla rolników ? NIERZETELNY ARTYKUŁ !!!
  0
 • odfanzolcie sie od górników
  2014-06-22 21:58:36
  aż żal odpisywać na tak demagogiczny artykuł... idź i nie cudzołóż już więcej.
  2
 • cmok
  2014-06-22 22:11:15
  A propos urlopu dla poratowania zdrowia nauczycieli:
  Nauczyciel może skorzystać z takowego o długości do 1 roku jednorazowo - w celu realizowania zaplanowanego leczenia. Najczęściej korzysta się z niego na wyjazd do sanatorium / 21 dni/ - bo urlopu wypoczynkowego nauczyciel nie może wziąć w czasie roku szkolnego.
  2
 • DAR
  2017-10-08 11:13:56
  PANIE REDAKTORZE OD PONAD 25 LAT NIE MA 13 PENSJI W GÓRNICTWIE CZEMU PAN PISZE KŁAMSTWA
  1
 • kajkaaa
  2014-06-27 09:03:50
  Sędziowie i prokuratorzy powinni pracować za darmo! Jak służba to służba.
  0
 • BB
  2014-06-28 11:30:17
  W "komunie nie bylo nic dobrego" słyszałam wypowiedż jednego solidarnościowca w telewizji. O przywilejach po systemie komunistycznym nikt nie mówi. Ta opętana z pazerności holota nie pozwoli sobie odebrać takich pieniędzy. Nic dziwnego,że węgiel jiest taki drogi. Ktoś musi utrzymywać bandę uprzywilejowanych. Prywaciarz nie płaciłby nawet nadgodzin. na państwowe spółki dokładają sie ci najbiedniejsi.
  0
 • xyz
  2014-06-26 06:41:24
  cmok!!
  Twoja wiedza na temat pracowników firm prywatnych jest porażająca. W prywatnych firmach pracodawca może ale nie musi. Nie wielu chce dać pracownikowi więcej, niż musi. Zatem płaca to stawka zasadnicza plus premia uznaniowa. Trzynastki, wysługi, odprawy, nagrody poszły już dawno w zapomnienie. Ustawodawca bardzo rozwarstwił przepisy w tym względzie. Pozwolił odebrać wszystko pracownikom i szczególnie chroni przywileje sfery budżetowej.
  Za utrzymywanie drogich przywilejów sfery budżetowej płacą ci pierwsi. Nikt nie myśli o likwidacji tych świadczeń i o obniżeniu kosztów pracy, bo to grozi utratą elektoratu, no i sobie też trudno odjąć od korytka.
  Taka to sprawiedliwość społeczna w kraju katolickim.
  0
Reklama

Zobacz więcej

image for background

Przejdź do strony głównej