W 2017 r. i w 2019 r. przewidziano podwyżki dla funkcjonariuszy i pracowników cywilnych służb mundurowych podległych MSWiA; w sumie będzie to ponad 600 zł na jeden etat - mówił w Sejmie wiceminister SWiA Jarosław Zieliński.

Zaznaczył, że to element programu modernizacyjnego na lata 2017-2020.

Wiceminister odpowiadał w Sejmie na pytania posłów PiS dotyczące m.in. modernizacji służb mundurowych. Posłowie pytali, czy planowane są podwyżki dla funkcjonariuszy i pracowników cywilnych oraz m.in. inwestycje w posterunki.

Zieliński przypomniał, że Rada Ministrów przyjęła już projekt ustawy dot. programu modernizacji służb podległych MSWiA (Policji, BOR, SG i PSP) na lata 2017 - 2020. "Dotyczy on inwestycji i remontów, zakupu niezbędnego sprzętu, uposażenia oraz podwyżki wynagrodzeń dla funkcjonariuszy i pracowników cywilnych" - powiedział.

Jak sprecyzował, pierwsza podwyżka zaplanowana została od 1 stycznia 2017 r. - o 253 zł; druga w 2019 r. "Razem to będzie ponad 600 zł na etat" - mówił wiceminister.

Poinformował także, że w ramach programu modernizacyjnego zaplanowano m.in. inwestycje w obiekty policyjne - ich budowę lub remonty; a także zakup sprzętu - śmigłowców, samochodów oznakowanych, nieoznakowanych, przeznaczonych do poruszania się w terenie trudnodostępnym oraz uzbrojenia. "Co i ile będziemy kupować zależy od ostatecznego wyglądu ustawy i budżetów na poszczególne lata" - dodał wiceminister.

Posłanka Anna Schmidt-Rodziewicz (PiS) dopytywała wiceministra, czy resort planuje też wyposażyć policjantów w sprzęt umożliwiający nagrywanie przebiegu akcji; tak, by - jak mówiła - nie było wątpliwości czy nie przekroczyli uprawnień.

"Zakładamy, że funkcjonariusze działają zgodnie z prawem i w granicach prawa" - mówił Zieliński. Zastrzegł równocześnie, że każdy przypadek budzący wątpliwości jest wyjaśniany. Przyznał, że w kontekście ustawy modernizacyjnej rozważane jest także wyposażenie funkcjonariuszy w tego typu sprzęt.

Jak już wcześniej informował resort program modernizacji służb mundurowych na lata 2017-2020 będzie składał się z trzech komponentów: inwestycje budowlane, zakup nowoczesnego sprzętu i podwyżki płac.

Pieniądze na inwestycje budowlane mają zostać przeznaczone m.in. na powstanie nowych posterunków policji, przebudowę i remont komisariatów i komend policji czy obiektów PSP, SG i BOR.