statystyki

Poradnia dla służb mundurowych z 30 listopada 2017

autor: Leszek Jaworski30.11.2016, 09:41; Aktualizacja: 30.11.2016, 10:15
policja policjant

Kiedy można zwolnić policjanta ze służby, gdy orzeczono jego inwalidztwo?źródło: ShutterStock

● Czy w okresie opieki nad dzieckiem można chodzić na siłownię?

● Kiedy można zwolnić policjanta ze służby, gdy orzeczono jego inwalidztwo?

● Czy można zmienić ostateczną decyzję o nabyciu uprawnienia do jubileuszówki?

● Jakie są skutki naruszenia terminu do wniesienia odwołania?

● W trakcie zwolnienia lekarskiego wydanego w związku z chorobą mojego dziecka poszłam na siłownię. Byłam tam tylko godzinę. O tym zdarzeniu został jednak poinformowany mój przełożony. Zostałam pociągnięta do odpowiedzialności dyscyplinarnej, a komendant powiatowy policji wymierzył mi karę nagany. Czy mógł tak zrobić?

Tak, wizyta na siłowni w czasie zwolnienia lekarskiego jest okolicznością, która uzasadniała wymierzenie funkcjonariuszce kary nagany. Każde bowiem zachowanie polegające na zaprzestaniu opieki nad chorym dzieckiem w sytuacji, gdy nie było to konieczne, np. zakupy w aptece, zakupy spożywcze, wizyta u lekarza, świadczy o wykorzystywaniu zwolnienia niezgodnie z jego przeznaczeniem. Pogląd ten potwierdza wyrok NSA z 22 września 2016 r. (sygn. akt I OSK 1383/16) wydany w analogicznym stanie faktycznym. W orzeczeniu tym NSA stwierdził, że wykorzystywanie zwolnienia lekarskiego niezgodnie z jego celem zawsze prowadzić będzie do naruszenia przez policjanta obowiązujących go zasad wynikających z roty składanego ślubowania, zawartego w art. 27 ust. 1 ustawy z 6 kwietnia 1990 r. o Policji (dalej u.p.), i jako takie uzasadnia odpowiedzialność dyscyplinarną funkcjonariusza. NSA podkreślił przy tym, że korzystanie przez policjantkę w czasie zwolnienia lekarskiego z siłowni narusza obowiązujące przepisy prawa i stanowi nadużycie uprawnienia jej przysługującego z tytułu choroby dziecka. W ocenie NSA nie jest w tym przypadku prawidłowe twierdzenie, że zwolnienie lekarskie pomimo przerwania sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem nie zostało nadużyte, gdyż funkcjonariuszka znalazła się w sytuacji wymuszającej przerwanie opieki. Taką sytuacją na pewno – zdaniem NSA – nie są zajęcia na siłowni, i to bez względu na to, jak długo one trwały, oraz fakt zapewnienia w tym czasie opieki choremu dziecku. Chodzi tu bowiem o sytuacje uzasadniające konieczność opuszczenia miejsca zamieszkania z powodu spraw niezbędnych, pilnych, które nie mogą zostać załatwione przy pomocy innych osób lub w innym czasie.

Należy też wskazać, że NSA nie zgodził się ze stanowiskiem WSA w Bydgoszczy, który w wyroku z 8 grudnia 2015 r. (sygn. akt II SA/Bd 1119/15) zupełnie odmiennie ocenił skutki wizyty funkcjonariuszki na siłowni. Jego zdaniem komendant powiatowy policji nieprawidłowo uznał, że zachowanie policjantki polegające na skorzystaniu z siłowni stanowiło nieprzestrzeganie zasad współżycia społecznego i w związku z tym zasad etyki zawodowej. W ocenie bydgoskiego sądu administracyjnego co do zasady fakt przebywania na zwolnieniu lekarskim z powodu opieki nad dzieckiem nie stanowi samo w sobie obowiązku sprawowania tej opieki przez 24 godziny na dobę. Dlatego sąd ten uznał, że zarzucane policjantce zachowanie, w szczególności biorąc pod uwagę to, że jej obecność w siłowni trwała jedynie godzinę, nie może oznaczać naruszenia zasad współżycia społecznego i tym samym zasad etyki zawodowej. Zdaniem WSA skoro funkcjonariuszka miała przez ten okres zapewnioną opiekę nad dzieckiem, to mogła skorzystać z tej możliwości.

Podstawa prawna


Pozostało jeszcze 74% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane