Właściciele firm z sektora MŚP w Polsce pracują w tygodniu średnio o 4 godziny więcej niż pracownik na etacie. Co więcej, jak wynika z badania firmy Sage , aż 30% prowadzących własny biznes przyznaje, że pracuje jeszcze ciężej, bo ponad 50 godzin tygodniowo. Przy tak dużym obciążeniu nie jest łatwo znaleźć czas na odpoczynek, nie mówiąc już o angażowaniu się w czasochłonne procedury sądowe i skomplikowane spory prawne przed sądem pracy.
Brak czasu na spory prawne z pracownikami może być problemem dla przedsiębiorców, ale eksperci D.A.S zwracają także uwagę na aspekt finansowy takich konfliktów. - To duże zagrożenie przede wszystkim dla małych firm, które nie mają działów prawnych i nie współpracują na stałe z kancelarią prawną. Koszty pomocy prawnej i ewentualnego prowadzenia sprawy w sądzie mogą bowiem poważnie nadwyrężyć finanse przedsiębiorstwa – wskazuje Magdalena Plakwicz, Kierownik Działu Likwidacji Szkód D.A.S. Towarzystwa Ubezpieczeń Ochrony Prawnej S.A. Właściciel firmy może się jednak zawczasu zabezpieczyć przed taką ewentualnością przy pomocy ubezpieczenia ochrony prawnej. Polisa zapewni przedsiębiorcy stały dostęp do porad prawnych, a w razie sprawy sądowej - pokrycie kosztów z nią związanych, w tym z tytułu wynajęcia prawnika lub radcy prawnego. Dodatkowo, polisa ochrony prawnej może także objąć koszt powoływania świadków i biegłych, których udział nierzadko okazuje się kluczowy dla sprawy.
Pracodawca vs. pracownik
Eksperci D.A.S. wskazują też, że spory z pracownikami mogą mieć różne oblicze. Najczęściej dotyczą one sytuacji, w których pracodawca zostaje pozwany o niezasadne wypowiedzenie umowy o pracę na czas nieokreślony. Często problem wynika po prostu z niepoprawnie sformułowanej przyczyny wypowiedzenia takiej umowy. Błąd na tym etapie może być bardzo kosztowny dla pracodawcy, prowadząc do przegrania przez niego sporu i zasądzenia odszkodowania na rzecz pracownika.
- Pracownik zatrudniony na umowę o pracę posiada w polskim prawie wiele przywilejów, ale może się ich też pozbawić jeśli umyślnie szkodzi firmie, w której jest zatrudniony. Tego typu sprawy są bardzo trudne, ale jeśli w porę zasięgniemy porady prawnej i zbierzemy niezbędne dowody, to bardzo uprościmy sobie drogę do udowodnienia naszych racji jako pracodawcy - przypomina Magdalena Plakwicz.
Ekspertka D.A.S. podkreśla jednak, że nawet gdy pracodawca uzna, że ma wystarczający powód, aby zwolnić pracownika zatrudnionego na umowę o pracę, to przed taką decyzją warto zawsze zasięgnąć porady prawnej. Dzięki takiemu wsparciu, zatrudniający uzyska pewność co do legalności swoich kroków lub uzyska informację, jakich obowiązków powinien jeszcze dopełnić. - Takie rozwiązanie pozwala pracodawcy uniknąć ewentualnych błędów i związanych z tym problemów prawnych oraz daje pewność co do podejmowanych decyzji kadrowych. Dlatego właśnie bezpłatne porady prawne są tak ważnym elementem ubezpieczenia ochrony prawnej – przekonuje ekspertka D.A.S.
Pracodawca może walczyć o swoje
Specjaliści D.A.S. wskazują również, że pracodawca może nie tylko bronić się przed nieuczciwością pracowników, ale również uzyskać odszkodowanie za spowodowane przez nich straty. - Przykładowo, jeśli pracownik przywłaszczył sobie mienie firmy, np. kradnąc drogi sprzęt z magazynu, to oprócz zawiadomienia o tym czynie policji, właściciel może dochodzić roszczeń z tego tytułu i starać się o odszkodowanie - podkreśla Magdalena Plakwicz z D.A.S. - Podobnie jest w sytuacji, gdy odchodzący z firmy pracownik zabiera ze sobą część klientów, co jest dużym problemem firm handlowych i usługowych, a często łączy się też z naruszeniem tajemnicy handlowej przedsiębiorstwa - dodaje ekspertka.
Źródło: Informacja prasowa D.A.S