statystyki

Prace sezonowe: Czy nowe przepisy utrudnią zatrudnianie cudzoziemców?

autor: Urszula Mirowska-Łoskot02.06.2016, 07:19; Aktualizacja: 30.06.2016, 13:04
rekrutacja, praca, pracownik

Czy proponowane przepisy ograniczą napływ cudzoziemców do pracy w Polsce?źródło: ShutterStock

KONFRONTACJE DGP: Resort pracy przygotował projekt nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, w którym proponuje nowe zasady zatrudniania cudzoziemców do prac sezonowych. Czy akt ten powinien określać wynagrodzenie dla tych obcokrajowców?

Jacek Męcina, Konfederacja Lewiatan

Jacek Męcina, Konfederacja Lewiatan

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

NIE

Sceptycznie odnoszę się do tego kryterium wydawania zezwoleń na pracę, zwłaszcza że pozostaje drugie kryterium częściej stosowane i bardziej racjonalne, tj. test rynku pracy. Test ma znaczenie realne, bo ocenia, na ile kwalifikacje, dodatkowe kompetencje czy stanowisko są deficytowe na danym lokalnym rynku pracy. Tymczasem wynagrodzenie jest trudne do obiektywnego zastosowania, ponieważ nie istnieje dobra baza odniesienia. Zbyt mało wiemy o płacach, a jeśli do tego odniesiemy ich poszczególne części składowe – wynagrodzenie zasadnicze, premie i nagrody, dodatki oraz inne świadczenia – to okaże się, że administracja pracy w Polsce nie dysponuje potrzebną wiedzą.

TAK

Projekt ma na celu wprowadzenie do polskiego prawa zapisów dyrektywy sezonowej, którą zobowiązani jesteśmy wdrożyć. To ona nakłada warunek przedstawienia umowy lub wiążącej oferty pracy cudzoziemcowi. Zgodnie z warunkami wydawania zezwoleń na pracę wskazane we wniosku wynagrodzenie, które będzie otrzymywał obcokrajowiec, musi być weryfikowane pod kątem jego porównywalności z pensjami pracowników wykonujących prace podobnego rodzaju lub na porównywalnym stanowisku. Wprowadzenie tego zapisu wyeliminuje problem dumpingu socjalnego w stosunku do pracowników rodzimych.

Czy obywatele sześciu państw (m.in. Ukrainy) powinny podlegać mniej restrykcyjnym wymogom dotyczącym uzyskiwania zezwoleń na pracę sezonową w Polsce?

TAK


Pozostało jeszcze 67% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane