Elektryk w Polsce jest na wagę złota. To wynika z kilku powodów. Kompetencje elektryka są niezbędne, by uruchamiać nowe inwestycje takie jak: hale produkcyjne, parki maszynowe czy inwestycje offshore – mówi Anna Sudolska, ekspertka rynku pracy. Okazuje się, że to właśnie elektryk jest zawodem, na który jest w Polsce obecnie ogromne zapotrzebowanie w Polsce.

Portal Infor informuje, że obecnie doświadczeni elektrycy są bardzo cenieni w kraju i jednocześnie bardzo poszukiwani. Jest to grupa zawodowa, która cieszy się w Polsce ogromnym zapotrzebowaniem. Według Anny Sudolskiej z IDEA HR Group, ekspertki ds. rynku pracy, cytowanej przez portal Infor, ta sytuacja ma dwie strony medalu. Z jednej strony umiejętności elektryków są niezbędne do realizacji nowych inwestycji offshore oraz do uruchamiania hal produkcyjnych i parków magazynowych. Ekspertka zauważyła jednak, że jednocześnie mamy sporą lukę w kształceniu tej grupy zawodowej.

Szacuje się, że przez lata kształciło się ich kilkukrotnie mniej, niż powinno, by spełnić oczekiwania rynku pracy. Obecnie widzimy, że sytuacja się zmienia, ale nie w szkołach zawodowych, gdzie kształceni są młodzi ludzie, a na przykład na kursach uzupełniających czy na kursach, gdzie zawód uczony jest od podstaw – powiedziała Anna Sudolska.

Zmiana charakteru zawodu elektryka

Zmieniło się także postrzeganie samego charakteru zawodu elektryka. Według ekspertki dawniej elektryka kojarzono głównie z prostymi zadaniami, takimi jak sprawdzanie dostępu do prądu w gniazdku. Obecnie wygląda to inaczej.

Aktualnie elektryk musi posiadać umiejętność czytania rysunków technicznych, projektowania obiektów zasilanych energią elektryczną oraz zarządzania skomplikowanymi procesami technologicznymi. W rezultacie rynek pracy potrzebuje nie tylko elektromonterów, lecz także coraz częściej wykształconych profesjonalistów posiadających kompetencje inżynierskie. Także takich, którzy znają język angielski.

Dzisiejszy elektryk musi być człowiekiem wykształconym, wyszkolonym, kompetentnym. Pracodawcy z sektora offshore mają często bardzo konkretne wymagania, ale osoby, które im sprostają, mogą liczyć na wynagrodzenia przekraczające nawet 20 tysięcy złotych– powiedziała Anna Sudolska.

Elektrycy poszukiwani bardziej niż kierowcy

Według serwisu Puls HR zawód elektryka nadal cieszy się deficytem we wszystkich polskich województwach, co potwierdza "Barometr Zawodów" opracowany przez Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Anna Sudolska zwraca uwagę, że obecnie zapotrzebowanie na elektryków przewyższa zapotrzebowanie na kierowców, pracowników handlu czy specjalistów IT. Według niej ten trend na rynku pracy wskazuje, że wybór zawodu technicznego, a konkretnie elektryka, jest obecnie jednym z najlepszych.

Jakie zawody są najbardziej poszukiwane w 2024 roku?

Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało w lutym tego roku swoją "Prognozę zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego na krajowym i wojewódzkim rynku pracy" na rok 2024. Jest to dokument, który co roku zostaje wydany przez ministra edukacji i nauki i zostaje opublikowany w Monitorze Polskim - jako obwieszczenie.

Najbardziej potrzebne zawody to: automatyk, betoniarz-zbrojarz, cieśla, dekarz, elektromechanik, elektryk, kierowca mechanik, mechanik-monter maszyn i urządzeń, mechatronik, monter izolacji przemysłowych, monter konstrukcji budowlanych, monter nawierzchni kolejowej, monter stolarki budowlanej, operator maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych, operator maszyn i urządzeń do robót ziemnych i drogowych, operator maszyn i urządzeń w gospodarce odpadami, operator obrabiarek skrawających, technik automatyk, technik automatyk sterowania ruchem kolejowym, technik budowy dróg, technik dekarstwa, technik elektroenergetyk transportu szynowego, technik elektromobilności, technik elektryk, technik energetyk, technik gospodarki odpadami, technik izolacji przemysłowych, technik mechanik, technik mechatronik, technik montażu i automatyki stolarki budowlanej, technik programista, technik robotyk, technik spawalnictwa, technik transportu kolejowego.

Warto zauważyć, że w tym roku po raz pierwszy na liście pojawił się zawód technik elektromobilności.