statystyki

Jak prawidłowo rozliczyć pracownika zmianowego zastępującego chorego kolegę

autor: Łukasz Prasołek17.03.2016, 09:20; Aktualizacja: 17.03.2016, 09:41
zegar, czas

Rozliczając czas pracy, należy rozdzielić przypadki nadgodzin dobowych od pracy pomiędzy dobami, którą prawidłowo kwalifikuje się jako nadgodziny średniotygodniowe.źródło: ShutterStock

Prawidłowe rozliczenie godzin nadliczbowych wymaga w pierwszej kolejności odniesienia do zaplanowanego czasu pracy, który w grafiku wynosi 23 dni pracy po 8 godzin, a więc w sumie 184 godziny.

Pracownik jest zatrudniony w systemie 3-zmianowym, w którym praca jest planowana po 8 godzin odpowiednio w przedziałach: 6.00–14.00, 14.00–22.00, 22.00–6.00, i pracuje w 2-miesięcznych okresach rozliczeniowych. W marcu 2016 r. wyznaczono mu 5 dniówek na pierwszej zmianie, 11 dni pracy na drugiej zmianie oraz 7 dni pracy na zmianie nocnej. Ponadto pracuje w nocy z 26 na 27 marca 2016 r., kiedy następuje zmiana czasu z zimowego na letni, oraz przez 5 dni zastępuje chorych kolegów, pracując dodatkowo po 2–4 godziny w każdej z tych dniówek. Jak rozliczyć wynagrodzenie pracownika za marzec, jeśli przysługuje mu 3000 zł pensji zasadniczej oraz 600 zł dodatku stażowego, a w marcu otrzymał ponadto 1500 zł premii za wyniki pracy?

ODPOWIEDŹ

Prawidłowe rozliczenie godzin nadliczbowych wymaga w pierwszej kolejności odniesienia do zaplanowanego czasu pracy, który w grafiku wynosi 23 dni pracy po 8 godzin, a więc w sumie 184 godziny. Jest to wymiar o 8 godzin większy od podstawowego wymiaru czasu pracy w marcu 2016 r., który wynosi 176 godzin (4 tygodnie × 8 godz. + 3 dni wystające poza pełne tygodnie × 8 godz. – 1 święto × 8 godzin). Powyższa sytuacja jest konsekwencją braku udzielenia dnia wolnego od pracy w zamian za święto, czyli Poniedziałek Wielkanocny, co nie jest jednak błędem, gdyż pracownika obowiązuje 2-miesięczny okres rozliczeniowy, a więc dzień ten może zostać prawidłowo udzielony w kwietniu. W przypadku święta, odmiennie niż przy niedzielach, nie ma obowiązku oddawania dnia wolnego od pracy w ciągu 6 dni przed lub po przepracowanym święcie. Harmonogram czasu pracy jest więc prawidłowo zaplanowany, z tym że należy pamiętać o zbilansowaniu czasu pracy w kwietniu. Planując harmonogram na jeden miesiąc będący częścią dłuższego okresu rozliczeniowego, trzeba mieć na uwadze, że zarówno liczba dni wolnych od pracy, jak i wymiar godzinowy czasu pracy muszą się bilansować w skali przyjętego przez pracodawcę okresu rozliczeniowego czasu pracy. Pozwala to jednak na odstępstwa zarówno in plus, jak i in minus od liczby dni i godzin pracy ustalanych dla poszczególnych miesięcy.

Zmiana czasu na letni


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane