statystyki

Wynalazca łatwiej wyegzekwuje roszczenia

autor: Łukasz Guza17.03.2016, 07:27; Aktualizacja: 17.03.2016, 08:48
prawo

SN podkreślił, że nie zmienia się właściwość sądów w postępowaniach o wynagrodzenia pracownika-wynalazcy.źródło: ShutterStock

To sądy cywilne będą rozstrzygały spory o wynagrodzenie podwładnego za korzystanie z jego wynalazku. Ale będą musiały stosować przepisy z zakresu prawa pracy.

Postępowania dotyczące wynagrodzenia za korzystanie z wynalazku dokonanego przez pracownika nie są sprawami ze stosunku pracy lub z zakresu prawa pracy. Ale należy do nich stosować przepisy z zakresu prawa pracy. Tym samym w takich przypadkach dopuszczalna jest skarga kasacyjna, o ile wartość przedmiotu zaskarżenia przekracza 10 tys. zł (a nie 50 tys. zł jak w przypadku spraw niepracowniczych).

Tak wynika z wczorajszej uchwały Sądu Najwyższego w składzie siedmiu sędziów, której nadano moc zasady prawnej. Ta decyzja oznacza zmianę dotychczasowej linii orzeczniczej dotyczącej roszczeń pracownika za korzystanie z jego wynalazków.

Były wątpliwości

Sprawa, którą zajmował się wczoraj Sąd Najwyższy, dotyczyła pracownika, który przed Sądem Okręgowym w Poznaniu domagał się od zatrudniającego kwoty 48,5 tys. zł z tytułu wynagrodzenia za korzystanie z jego wynalazków. Zasądzono mu 45,7 tys. zł, ale obie strony odwołały się od tego wyroku do Sądu Apelacyjnego. Ten obniżył wspomnianą kwotę o 19,5 tys. zł. Pracownik wniósł więc skargę kasacyjną. W odpowiedzi na nią pracodawca wnioskował o jej odrzucenie ze względu na zbyt niską wartość przedmiotu zaskarżenia (19,5 tys. zł). Powołał się przy tym na uchwałę SN z 23 lutego 1993 r. (sygn. akt I PZP 37/92), z której wynika, że sprawa o wynagrodzenie za pracowniczych projekt wynalazczy (wynalazek) nie jest sprawą z zakresu prawa pracy w rozumieniu art. 476 par. 1 pkt 1 k.p.c. Zatem skarga kasacyjna w tej kategorii spraw przysługuje – zdaniem pracodawcy – jeśli wartość przedmiotu zaskarżenia przekracza 50 tys. zł (w sprawach pracowniczych próg ten wynosi 10 tys. zł).


Pozostało jeszcze 59% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane