Darmowe szkolenia pracowników robią karierę. Pracodawcy chcą kursów angielskiego nawet dla sprzątaczek

autor: Janusz K. Kowalski17.02.2016, 07:38; Aktualizacja: 17.02.2016, 08:30
kobieta-zawody-praca

Pracodawca może otrzymać dofinansowanie w wysokości 80 proc. kosztów kształcenia.źródło: ShutterStock

Darmowe szkolenia pracowników mogą pochłonąć w tym roku ponad 191 mln zł. Pracodawcy chcą dotacji na naukę języków obcych dla... sprzątaczek.

Urzędy pracy zasypywane są wnioskami o dofinansowanie kształcenia pracowników i pracodawców. Na ten cel przeznaczono w tym roku ponad 191 mln zł z Krajowego Fundusz Szkoleniowego (KFS). O dotacje mogą się ubiegać firmy, urzędy i fundacje. Dofinansowaniem mogą być objęte różnego rodzaju szkolenia, a nawet studia podyplomowe realizowane z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą. Urzędy pracy mogą też dofinansować egzaminy kwalifikacyjne lub np. certyfikujące, badania lekarskie lub psychologiczne.

Pracodawca może otrzymać dofinansowanie w wysokości 80 proc. kosztów kształcenia, ale nie więcej niż 300 proc. przeciętnego wynagrodzenia (ok. 12 tys. zł) na jednego pracownika w ciągu roku. Mikroprzedsiębiorstwa, czyli firmy zatrudniające do 10 osób, mogą otrzymać zwrot nawet 100 proc. kosztów szkolenia, ale też w kwocie nie większej niż trzykrotność przeciętnego wynagrodzenia.


Pozostało jeszcze 73% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • XXYYZZ(2016-02-17 09:37) Zgłoś naruszenie 42

  ...........nawet dla sprzątaczek?!! A wyobraźcie sobie, wielcy państwo, że sprzątający na miesiąc zastrajkowali ? I okazałoby się że bez prezesów i dyrektorów rzeczywistość przeżyje,ale czy przeżyje bez sprzątających ? Wątpię! Więcej szacunku dla zawodu, bo sprzątająca często ma osobowością przewagę nad swoim szefem, pomimo braku angielskiego! Żenujący tytuł i komentarz.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • obserwator(2016-02-17 10:15) Zgłoś naruszenie 51

  i w ten sposb marnotrawi się społeczne pieniądze

  Odpowiedz
 • Radom - sioło PSL. (2016-02-17 14:19) Zgłoś naruszenie 00

  Właśnie dzwoniłam do PUP, w poniedziałek ogłoszono nabór - brak publikacji informacji na stronie głównej - a dziś o 10 już zamknięto ze względu na przekroczenie budzetu. Wniosek skada się z wykazu ilości pracowników i szkoleń. Brak jakiegokolwiek uzasadnienia jak szkolenie wpłynie na pracownika, firmę, uzasadnienia. Nic, zero! Pieniądze jak zwykle wywalone w kieszenie kolegów z PSL!. Na jakiej podstawie ma być wyłonina firma? Kolejność zgłoszeń i przynależność do PSL ? To jest skandal! Kryminał! Panie Minsitrze Ziobro może sie Pan tym zainteresuje.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane