statystyki

Żołnierze kontraktowi będą mogli dłużej służyć: Szeregowi nie będą zwalniani z automatu po 12 latach

autor: Artur Radwan01.02.2016, 07:37; Aktualizacja: 01.02.2016, 08:30
Od 1989 r. w armii dochodziło do selekcji negatywnej - twierdzi PiS.

Od 1989 r. w armii dochodziło do selekcji negatywnej - twierdzi PiS.źródło: ShutterStock

Szeregowi nie będą z automatu zwalniani z armii po dwunastu latach służby. Takie zmiany przewiduje ustawa z 30 stycznia 2016 r. o zmianie ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych.

Służba w armii zawodowej dzieli się na stałą i kontraktową. W przypadku tej drugiej w korpusie szeregowym na podstawie umowy terminowej można służyć tylko przez 12 lat. Ograniczenie to od początku tworzenia zawodowej armii, czyli od 2010 r., było krytykowane przez niektórych ekspertów. Zwracali uwagę, że wojsko w ten sposób traci doświadczonych i wyszkolonych żołnierzy. O zniesienie limitu apelowali też żołnierze kontraktowi, którym limit uniemożliwiał przejście po 15 latach służby na wcześniejszą emeryturę wojskową.

Dzięki przyjętej nowelizacji osoby, które podpisały kontrakt przed 1 stycznia 2013 r., będą mogły liczyć na nabycie uprawnień do minimalnej emerytury wojskowej po 15 latach służby (pozostałe po 25 latach). Ustawodawca wprowadził też przepis przejściowy. Zgodnie z nim żołnierze kontraktowi, którym wszczęto już procedurę zakończenia służby po 12 latach, będą mogli zawrzeć kolejne kontrakty z armią. Przy czym ma o tym decydować dowódca.


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane